Zesilující migrační vlna donutila Francii a Británii zasednout k jednacímu stolu

V letošním roce zatím překonalo Lamanšský průliv na malých člunech asi 40 000 lidí, oproti tomu loni to bylo „pouze“ 28 526. Tento trend vyvíjí tlak na nového britského premiéra Rishi Sunaka, aby našel způsob, jak tento příliv zpomalit.

Jednání mohla začít i proto, že po odstoupení Borise Johnsona a následně Liz Trussové se vztahy mezi oběma zeměmi výrazně zlepšily. Současný premiér Rishi Sunak nastoupil do úřadu minulý měsíc a i o otázce migrace jednal s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem během bilaterálního setkání na summitu COP27 v egyptském Sharm el-Sheikhu.

V pátek britský ministr zahraničí James Cleverly a jeho francouzská kolegyně Catherine Colonna vydali prohlášení, ve kterém zdůraznili naléhavost řešení všech forem nelegální migrace. Britští představitelé poté uvedli, že dohoda je blízko podpisu a Francie bude souhlasit se společným kontrolním střediskem, kde budou umístěni britští imigrační úředníci. Na základě této dohody se také výrazně zvýší počet 200 francouzských důstojníků a dobrovolníků, kteří operují na plážích Lamanšského průlivu, aby se počet migrantů, kteří nelegálně opustí Francii minimalizoval. Na pomoc by měli dostat i britské drony, které budou odhalovat migranty skrývající se v písečných dunách ještě předtím, než se pokusí kanál La Manche překonat.

Tato jednání proběhla zároveň s tím, co Francie povolila v přístavu Toulon přistání lodi Ocean Viking s 230 migranty na palubě, která od konce října neúspěšně žádala o povolení k vylodění italské úřady. Po tomto incidentu ovšem obratem Francouzská vláda uvedla, že pozastavuje plán přijetí 3500 žadatelů o azyl z Itálie, na němž se s Římem dohodla v létě a posílí s Itálií ochranu hranic. Italský ministr vnitra Matteo Piantedosi označil francouzskou reakci za „naprosto nepochopitelnou“ a řekl, že Itálie letos přijala již 90.000 migrantů, což považuje v souladu s principem solidarity za dostatečné.

Francouzký ministr vnitra Gérald Darmanin do médií vysvětlil, že migranti ve Francii nezůstanou, ale dvě třetiny běženců z lodě Ocean Viking si převezme celkem devět evropských zemí. Přes 80 jich podle něj převezme Německo, další slíbily převzít Chorvatsko, Rumunsko, Bulharsko, Litva, Malta, Portugalsko, Lucembursko a Irsko. .

Vzhledem k tomu, že nelegální migrace evidentně neustupuje a současná opatření a přerozdělovací mechanismy se ukazují jako málo funkční, je jediné řešení skutečně účinná ochrana vnějších hranic Evropské unie, případně jednotlivých států, a důsledné vracení těchto ekonomických migrantů do zemí jejich původu.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Elon Musk Energetická krize EU Francie GREEN DEAL ideologie imigrace Joe Biden Korupce LGBT Maďarsko Multikulturalismus Názor Německo Petr Fiala Politika Prezidentské volby 2023 pětikoalice Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *