Čínský prezident Si Ťin-pching na summitu v Perském zálivu v Rijádu vyzývá k obchodování s ropou v jüanech

Prezident Si Ťin-pching v pátek řekl vůdcům Arabského zálivu, že Čína bude usilovat o nákup ropy a plynu v jüanech, což je krok, který podpoří cíl Pekingu zavést svou měnu na mezinárodní úrovni a oslabí vliv amerického dolaru na světový obchod.

Summit uspořádal v Saúdské Arábii korunní princ Mohammed bin Salmán. Xi ho považuje za důležitý milník ve vzájemných vztazích a obchodu, a podle něho předvedl regionální sílu mocného korunního prince, kterého považuje za klíčového vůdce v regionu. Na začátku pátečních jednání princ Mohammed ohlásil „historickou novou fázi vztahů s Čínou“ a prezidenta uvítal s pompou a náležitými poctami, což je ostrý kontrast s chladnými americko-saúdskými schůzkami před pěti měsíci, kdy se prezident Joe Biden zúčastnil menšího arabského summitu v Rijádu.

Toto sbližování přichází v době, kdy Washington kritizuje Saúdskou Arábii nejen za postoj k lidským právům, ale hlavně za její postoj k Ruské federaci a válce na Ukrajině. Rostoucí vliv Číny v Perském zálivu znervózňuje Spojené státy i proto, že jakýkoli krok Saúdské Arábie směrem k opuštění dolaru ve svém obchodu s ropou by byl politickým zemětřesením, kterým už dříve Rijád, tváří v tvář možné americké legislativě vystavující členy OPEC antimonopolním žalobám, hrozil.

Saúdská Arábie a její spojenci v Perském zálivu se tak vzepřeli tlaku USA, aby omezili jednání s Čínou a rozešli se kvůli invazi na Ukrajinu s ruským producentem ropy z OPEC+ a řídí si obchod s ropou pouze s ohledem na národní ekonomické a bezpečnostní zájmy.

Rijád tak zůstává předním dodavatelem ropy do Číny a obě země ve společném prohlášení znovu potvrdily důležitost stability globálního trhu a energetické spolupráce, a zároveň se snaží rozšířit obchod s novými technologiemi a posílit spolupráci v oblasti mírové jaderné energie.

Všechny tyto procesy ovšem neoslabují jen Spojené státy, ale také Evropu, která vlastní surovinové zdroje na rozdíl od nich nemá téměř vůbec. Posílení rusko – čínsko – arabské surovinové spolupráce nebude tedy znamenat nic jiného, než další oslabení pozice Evropy. Konkrétně naše vláda svými provokacemi vůči Číně nás sice od jejího vlivu stále více odřezává, ale také zřejmě také nenávratně poškozuje. Pokud my sami v zájmu České republiky nejednáme, těžko můžeme očekávat, že na nás bude brát ohledy kdokoliv jiný.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie Jana Marková Joe Biden Katar Komentář Korupce LGBT Manipulace Maďarsko Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Video Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *