Vláda Petra Fialy se chystá přijmout další stovky tisíc Ukrajinců

Vláda Petra Fialy pracuje na scénářích zimní vlny ukrajinských uprchlíků. Uvedl to v pátek ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), který upozornil, že uprchlíků by mohlo být vzhledem k situaci s infrastrukturou na Ukrajině hodně. Zároveň dodal, že kdyby čísla dosáhla úrovně jako při první vlně po začátku konfliktu, Česká republika bude mít problémy je zvládnout.

„Pokud jsme v současnosti v Česku na 350 tisících lidí, tak dohromady půl milionu uprchlíků jsme schopni poskytnout, byť s vypětím všech sil, základní životní standard. Všechno, co je nad půl milionu, už je improvizované ubytování,“ řekl ministr. Přesné odhady příchozích nechtěl Rakušan zmínit, naznačila je ale ukrajinská vláda při nedávném jednání v Kyjevě.

Česká vláda ukrajinskou stranu upozornila, že má značně vyčerpané limity. „Nemůžeme si dovolit přijmout další vysoké statisíce,“ uvedl Rakušan.

„Čtyřicet procent ukrajinské infrastruktury je v dezolátním stavu, v Kyjevě večer v podstatě nejde proud. Případná další migrační vlna bude skladbou lidí trochu jiná. Jsou tam lidé, kteří necestovali a žádnou zkušenost nemají, proto i váhali v té první vlně,“ dodal Rakušan.

Vláda chce proto řízení krize oddělit. Adaptace uprchlíků, kteří už v Česku jsou, bude mít v gesci zmocněnkyně pro lidská práva Klára Laurenčíková, ministerstvo práce a resort školství. Příprava krizového řízení nové vlny pak připadne ministerstvu vnitra.

Ze slov minstra Víta Rakušana lze odvodit, že jde o výsledek jednání Fialovy vlády s ukrajinskou vládou, kdy naše strana byla postavena před hotovou věc.

Ukrajinská vicepremiérka a ministryně pro reintegraci dočasně okupovaných území Iryna Vereščuková vyzvala Ukrajince pobývající v cizině, aby se nevraceli na zimu domů.

„Poprosím, abyste se nevraceli. Musíme přežít zimu. Bohužel, sítě by to nezvládly. Vidíte, co dělá Rusko. Vrátit se teď by znovu znamenalo, že ohrozíte sami sebe, své děti, všechny své zranitelné příbuzné, kteří mohou být nemocní, nepříliš pohybliví anebo staří. Netřeba nic takového dělat. Pokud můžete, přezimujte v zahraničí,“ řekla v televizi Vereščuková podle listu Ukrajinska pravda.

Díky všem těmto a jiným indiciím lze dovodit, že při návštěvě Ukrajiny dohodla pětikoaliční vláda dočasné přesídlení několika dalších stovek tisíc Ukrajinců k nám.

Pětikoaliční česká vláda dlouhodobě nereflektuje potřeby českých občanů, které z primární potřeby řešení přesouvá na sekundární a veškerý svůj zájem tak směřuje na pomoc občanům ukrajinským.

Aktuálně nejvíce ukrajinských uprchlíků registruje Polsko, kde jich je podle UNHCR 1,4 milionu. Německé úřady evidují zhruba jeden milion uprchlíků z Ukrajiny, Česká republika 442 000. Přes 100 000 lidí z Ukrajiny dorazilo také do Itálie, Británie, Turecka, Španělska, Itálie a Francie. Jedná se samozřejmě o čísla oficiální, do kterých nejsou zahrnuti neregistrovaní Ukrajinci. Ruské úřady tvrdí, že zaznamenaly na 2,8 milionu uprchlíků z Ukrajiny, není ale jasné, kolik z nich přes Rusko zamířilo do dalších evropských zemí a kolik bylo do Ruska zavlečeno násilím z okupovaných území.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Elon Musk Energetická krize EU Francie GREEN DEAL ideologie imigrace Joe Biden Korupce LGBT Maďarsko Multikulturalismus Názor Německo Petr Fiala Politika Prezidentské volby 2023 pětikoalice Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Čína

Jeden myslel na “Vláda Petra Fialy se chystá přijmout další stovky tisíc Ukrajinců

  • 1 prosince, 2022 (10:17 pm)
    Trvalý odkaz

    Čekám na invalidní důchod 3 stupně jíž 7 měsíců. Na vyplacení nemocenské za měsíc duben 2022 a dále od srpna na příspěvek na bydlení. Jsem v těžké existenční situaci. Vysvětlete mi, jak je tohle možné? Dekuju

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *