Plynovod Síla Sibiře z Ruska do Číny byl dokončen a dosáhl svého finálního bodu v Šanghaji

Zatímco Evropa surovinově tápe a finančně při tom krvácí, Čína uvedla do provozu finální úsek plynovodu Síla Sibiře, který do země přivádí ruský plyn. Plné kapacity má potrubí dosáhnout v roce 2027. Tento plynovod je prvním plynovodem spojujícím Rusko a Čínu. První dodávky jím začaly proudit už v roce 2019. A protože Gazprom za prvních šest měsíců letošního roku vydělal rekordních 2,5 bilionu rublů (zhruba bilion korun), oznámil generální ředitel firmy Alexej Miller, že se začíná projektovat Síla Sibiře 2.

Viditelně nejenom Evropa se hodlá surovinově odpoutat od Ruska, ale i Rusko zřejmě počítá s odpoutáním se od Evropy. Plné kapacity 38 miliard metrů krychlových ročně by měl nově dokončený plynovod dosáhnout do roku 2027 a dlouhý má být zhruba 3000 kilometrů. Podle údajů čínského celního úřadu od ledna do října Rusko poslalo potrubím do Číny plyn za 3,1 miliardy dolarů. Ve srovnání s loňským rokem to představuje nárůst o 182 procent. Rusko tak bylo druhým největším dodavatelem plynu do Číny po Turkmenistánu.

Plynárenská společnost Gazprom podepsala smlouvu o dodávkách plynu do Číny plynovodem Síla Sibiře již v roce 2014 a to na dobu 30 let v hodnotě zhruba 400 miliard dolarů. A vzhledem k aktuálním okolnostem v Evropě, zničení Nord Streamu1, zastavení projektu Nord Stream 2 a díky rekordnímu zisku zrychlí Gazprom výstavbu i druhého takového plynovodu do Číny. Už nyní od ledna do konce srpna meziročně zvýšil vývoz plynu do této asijské země o 60 procent.

„Víme, že čínský trh je nejdynamičtější na světě, a předpokládá se, že růst spotřeby plynu v Číně bude v příštích dvaceti letech tvořit 40 procent celosvětového tempa růstu,“ řekl Miller. Tím, že se do roku 2023 zprovozní naleziště Kovykta, je Rusko připraveno dodávat Číně ještě více plynu, než bylo dříve dohodnuto, upřesnil šéf Gazpromu. Plynovod Síla Sibiře2 má v plánu i odbočku přes Mongolsko.

Co se Evropy týká, dovoz z Ruska se pohyboval kolem cca 200 mld m2 ročně a obě větve Nord Streamu měly přímo na německé území dopravit ročně více než 100 miliard kubíků, aniž by museli Gazprom a jeho němečtí partneři řešit Ukrajinu, Bělorusko nebo Polsko. Ostatně právě Poláci maximálně podporovali snahu USA o zablokování dostavby Nord Streamu 2 ještě dávno před konfliktem na Ukrajině. To jen abychom uvedli všechny potenciální souvislosti.

Je tedy otázkou, zda protiruské sankce, tolik prosazované naší vládou, nejsou spíše protičeské a protievropské, a v konečné fázi dopomohou nejen k naprostému úpadku evropského a českého průmyslu a domácností, ale právě Číně k masivnímu přístupu k levným ruským surovinám.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Jeden myslel na “Plynovod Síla Sibiře z Ruska do Číny byl dokončen a dosáhl svého finálního bodu v Šanghaji

  • 10 prosince, 2022 (6:56 pm)
    Trvalý odkaz

    Před pár měsíci jsem četl na ruském Vzgljadu článek o Síle sibiře 2 a Síle sibiře 3. Stěžovali si tam, že jeden z nich Čína zrušila úplně a u druhého nebude stavět na ruském území, ale nechá stavbu na Rusech.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *