Švédsko a Finsko odmítají rozmístění jaderných zbraní na svém území

Finsko a Švédsko se zdráhají jednat o možném rozmístění jaderných zbraní na svém území před vstupem do Severoatlantické aliance. Řekla to finská premiérka Sanna Marin spolu se svým švédským protějškem Ulfem Kristersonem na setkání v Helsinkách.  

Švédsko a Finsko požádaly o vstup do NATO počátkem tohoto roku jako krok vyvolaný ruskou invazí na Ukrajinu. Dosud žádost ratifikovalo 28 z 30 zemí NATO a severské země stále čekají na ratifikaci Maďarska a Turecka, kdy maďarští představitelé uvedli, že se tak stane do poloviny prosince.

Novou švédskou vládu vede po osmi letech vládnutí Sociální demokracie Umírněná strana, která je menšinová a je podporována stranou Švédští demokraté, která skončila ve volbách druhá a má tak na vládu velký vliv. Švédský ministr zahraničí právě z Umírněné strany Tobias Billstrom řekl, že i po vstupu do Aliance NATO nechce Švédsko jaderné zbraně na svém území umístit a chce postupovat stejně jako to má Dánsko a Norsko, které členy NATO jsou a umístění jaderných hlavic odmítají.

Tento požadavek nové vlády může vstup země do NATO zkomplikovat a vojenští analytici doporučují vládě, aby do závěrečných jednání s NATO nevkládala žádné červené čáry, jako jsou zákazy stálých aliančních základen nebo jaderných zbraní na švédské půdě. Na rozdíl od jaderných zbraní je ovšem o umístění základen nová vláda ochotná ještě jednat. Bude zajímavé sledovat, která ze zúčastněných stran, a do jaké míry, nakonec své požadavky prosadí.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Elon Musk Energetická krize EU Francie GREEN DEAL ideologie imigrace Joe Biden Korupce LGBT Maďarsko Multikulturalismus Názor Německo Petr Fiala Politika Prezidentské volby 2023 pětikoalice Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *