Názor: Každé páté české dítě je ohroženo chudobou. Proč nemluvíme o nich?

V České republice je jich v současné době zhruba 250.000. Dětí, které žijí na hranici bídy a mnohdy i za ní. Také tu je téměř 18.000 lidí bez domova. Na ulici a po noclehárnách jich žije cca 12.000, zbývajících skoro 6000 pobývá v azylových domech. Na ubytovnách podle zjištění vyrůstá na 1400 dětí do 15 let. V přelidněných bytech a v nevyhovujícím bydlení pak žije přes 21.000 dětí a mladých do 18 let. V bytové nouzi bylo celkem 272.000 osob. Takový je stav českých lidí v České republice.

Dovolte mi krátké předvánoční zamyšlení. Ta uvedená čísla jsou z jara a zahrnují lidi, co mají české občanství. Nepochybuji o tom, že nyní, a hlavně po zimě, mohou být ještě mnohem horší. Likvidační úroveň záloh na energie a zvyšující se základní životní náklady spolu s možnou ztrátou zaměstnání vykonají své. Lidé nebudou mít na splácení hypoték a úvěrů. A ne, neobstojí přede mnou argumentace, že si je neměli brát, když na to neměli. Protože oni na to měli. Díky katastrofální politice naší vlády se jim ale několikrát zvýšily nejen náklady, ale dramaticky i úroky. Upřímně lituji ty, kterým skončila fixace, a z necelých dvou procent jim to skočilo přes šest.

V Česku je podle statistik zhruba 4,5 milionu domácností. Podle loňské analýzy problémy s bydlením už dřív mělo až 600.000 domácností. Z nich až 350.000 vydávalo za byt přes dvě pětiny svého příjmu, až 190.000 hrozila ztráta bydlení a až 60.000 žilo v nevyhovujícím prostředí. V ubytovnách a dalších zařízeních pobývalo celkem 12.445 osob, z nich 1393 dětí do 15 let a 1915 seniorů nad 65 let. V přelidněných bytech bylo 37.472 lidí, z nich více než třetina dětí a mladých do 18 let. Nevhodné bydlení třeba bez tekoucí vody a dalšího vybavení mělo 16.058 lidí. Týkalo se to 7114 dětí a mladých do 18 let a 795 osob nad 65 let.

Nad tím už nelze mávnout rukou. Mnohdy budu souhlasit s tím, že si za to ti lidé mohou sami. Ale jsem si jistá, že i když odečteme nepřizpůsobivé, ty, kteří nikdy nepracovali a pracovat nehodlají a dále ty, kteří parazitující na sociálním systému tohoto státu, který je v jejich případě příliš benevolentní a štědrý, pořád nám zbude obrovské číslo. A teď mi dovolte otázku. Opravdu máme na to, starat se o statisíce cizinců, když sami tu máme přes půl milionu domácností, které možná nebudou mít na bydlení? Dětí, které nemají na obědy ve školách a seniorů, kteří dožívají bez léků, protože si mohou vybrat jestli budou jíst nebo topit? Opravdu mají tito lidé mít možnost využívat náš sociální systém stejně a nebo ještě víc, než oni, kteří mu celý život odváděli daně a teď končí v azylových domech a ubytovnách? Tedy už nekončí, protože začínají být beznadějně přeplněné.

Nemohu se zbavit dojmu, že téhle vládě na našich lidech vůbec nezáleží. Ono jim možná nezáleží ani na těch cizincích, které používají jako nástroj své posedlosti zalíbit se Bruselu. Nevadí jim, jak se ztrácí desítky miliard v ukrajinské černé díře, hlavně, že je za to poplácá někdo po rameni. Média jásají nad tím, jak se tu sbírají miliony na tank, který se během vteřiny přemění na šrot. A mezitím se tu posílají poslanecké zbytky do potravinových bank pro chudé, a pořádají sbírky na děti, které jsou mimo mediální zájem a prostor, a jejichž rodiče nemají ani na dárek pod vánoční stromek. A při dnešních cenám možná ani na ten stromek.

Někde jsem napsala, že si myslím, že toto je nejvíc protičeská vláda, kterou jsme zde od Protektorátu měli. Zatím mě v tom jen usvědčuje, protože snad nikde neopomíjí potřeby svých občanů tak okatě, jako oni. A už mnohdy ani nepředstírají opak. Je to smutný výsledek třiceti let demokracie u nás.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *