Francie a Anglie pokračují v protestech proti vládní politice

Série sociálních protivládních protestů opět zasáhla Francii a Velkou Británii. Ve Francii byly protesty ostřejší a konfliktnější. Protestuje se i v Irsku, kde je hlavním tématem migrační politika.

Stávku vyhlásily jako tradičně odbory, ale přidala se spousta dalších organizací a skupin. Největší protesty byly v Paříži. Policie hovoří o 80 tisících demonstrantech, organizátoři o 100 tisících. Další velké demonstrace byly také v Toulonu, Marseille, Lyonu, Toulouse, St. Étienn, Bordeaux a Nice. Nedošlo sice tentokrát k výrazným střetům a rabování, ale i tak hořeli na ulici lidmi donesené palety a dřevěné vatry.

Organizátoři navíc slibují, že tohle bylo jen „zahřívací kolo“, další a ještě větší protesty mají být 31. ledna. To by se ke stávkujícím železničářům, učitelům a některým státním zaměstnancům měli přidat i hasiči, část lékařů a také dopravci a drobní živnostníci.

V Anglii byly protesty klidnější a spíše demonstrativního rázu. Především to Britové pocítili v tom, že nemohli ke svým lékařům a všechna péče, která neohrožuje život, byla v téměř 90 procentech nemocnic a zdravotních zařízení zcela nedostupná. Pokud prý nebudou požadavky vyslyšeny, budou  protesty pokračovat stejně jako ve Francii i v ulicích a chtějí se přidávat i další profese.  

Protestuje se i v Irsku, i když z jiných důvodů . V Dublinu protestují tisíce lidí proti tomu, že magistrát města přijal několik tisíc migrantů z Afghánistánu, Pákistánu a Sýrie, aniž by o tom věděla veřejnost a měla možnost se k tomu vyjádřit. Obyvatelstvo je znepokojeno, že Dublin se stal odkladištěm nepřizpůsobivých migrantů z blízkého a středního východu, kteří zásadně a negativně ovlivňují život a chod tohoto města.

Zajímavé je v tomto kontextu srovnání s činností odborů u nás v České republice, kdy účast na jimi pořádaných demonstracích je zcela marginální a jejich vliv, snad kromě OS KOVO Škoda, marginální. Ani drobní a střední živnostníci a podnikatelé nemají pro vyjednávání s vládou v podstatě žádné zastoupení, a projevují se spíše jako mlčící menšina. Při tom hlavně na ně ekonomická krize dopadá v největší míře, a často končí ukončením jejich podnikatelské činnosti. Ať už dobrovolným, nebo přímo krachem.  

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *