Ve Franci se vyzývá ke sjednocení pravice. Tedy toho, co z ní zbylo

Francouzský komentátor a protiimigrační kandidát na prezidenta Éric Zemmour, vyzývá ke spojení jeho strany Reconquête (Znovudobytí) s Republikány a sjednotit tak ve Francii pravici. Sledovat tento vývoj pro nás může být, vzhledem k silné analogii s vývojem tuzemské ODS, velmi zajímavé.

Dříve úspěšná a striktně pravicová strana, která měla i své prezidenty, jako byl například Jacques Chirac a Nicolas Sarkozy, se postupem času transformovala podobně jako tuzemská dříve pravicová ODS Václava Klause. I on se stal dvakrát prezidentem. Letos vyslali do prezidentských voleb Valérii Pécresse, která skončila na pátém místě. Byla poražena jak Macronem, Marine Le Pen, Jeanem-Lucem Mélenchonem ale také právě Ericem Zemmourem. I to je znak, jak síla Republikánů dnes ve Francii upadá, protože i ve volbách do Národního shromáždění se nakonec dostali až na čtvrté místo, a to ještě jen díky koalici se stranou UDI. Opět se nám tu nabízí analogie s ODS, která by bez koalice s TOP09 a Lidovci a změně volebního zákona, také zdaleka neměla dnešní počet poslanců. Zemmourovo Znovudobytí se do Národního shromáždění nedostalo.

Z Republikánů se postupně stali silně proevropští podporovatelé všeho, co Brusel, ale i Berlín a Washington chtějí a z pravicových pozice se posunuli do středu. Stejně jako u nás ODS pod vedením Petra Fialy. Zbytky opravdových Republikánů, (u nás bychom mohli ty konzervativní členy původní ODS hledat ve frakci Tea Party), se vyjádřilo směrem k Ericu Zemmourovi a jeho hnutí Znovudobytí pozitivně. Jenže proevropské vedení je proti. Po dvojích neúspěšných volbách si Republikáni v těchto dnech volí nového předsedu a mají tedy šanci to změnit. O post se budou ucházet Bruno Retailleau, Éric Ciotti a Aurélien Pradié.

Eric Ciotti (poslanec Národní shromáždění, předseda rady departementu Alpes-Maritimes):
„Musíme narovnat Francii, nastolit pořádek všude a pro všechny a zároveň chránit kulturu a identitu, proti wokistickým a krajně levicovým ideologiím a zároveň bojovat proti úpadku a překonávání. Musíme vědět, „koho chceme vítat a koho ne. Už nevíme, jak řídit imigraci, vede to ke komunitarismu. Musíme v roce 2027 vyhrát prezidentské volby, jinak Republikáni zmizí z politické mapy Francie.“

Bruno Retailleau (senátor, předseda skupiny Republikáni v Senátu):
„Více bezpečnosti, méně daní a imigrace“, ukázal, že se chce odlišit od Erica Ciottiho svou deklarovanou touhou „změnit všechno“ v LR. „Značka ‚Les Républicains‘ je mrtvá,“ řekl. Velmi kritizoval také Nicolase Sarkozyho, který předložil myšlenku přiblížit Republikány k Macronovu táboru. „Hrajeme ve velkém, hrajeme naši budoucnost,“ dodal Bruno Retailleau. Prohlásil, že chce reagovat na obavy z „ekonomického poklesu“ Francouzů a že je nutné „hájit projekt civilizace“.

Aurélien Pradié (poslanec Národní shromáždění, tajemník Republikánů):
V současné době číslo 3 ve straně, představuje příchod nové generace v Les Républicains. Tváří v tvář dvěma těžkým vahám, kterým čelil, se v sobotu 26. listopadu snažil vyniknout tím, že v poslední době vyslovil silné myšlenky, jako je „zákaz nošení závoje na všech veřejných prostranstvích nebo návrat školní uniformy“. Zejména se věnuje problematice násilí v rámci rodiny a zdravotního postižení.

Eric Zemmour, teď tedy vyzval Republikány, aby se sjednotili s jeho hnutím Znovudobytí a vytvořili tak ve Francii velký pravicový blok. Prezident Francie je globalistický centrista a liberál, Národní shromáždění ovládá levice Jeana-Luca Mélenchona a následně bývalá Front National (dnes Národní sdružení) s Marine Le Pen. To si zvolilo také nového šéfa Jordana Bardellu.

Ve Znovudobytí je místopředsedkyní Marion Márechal (Le Pen), neteř Marine Le Pen. Eric Zemmour vyzval před parlamentními volbami ke koalici právě Marine Le Pen, ta to ale odmítla.

Jak se k této výzvě nové vedení Republikánů postaví, teprve uvidíme. Jestli převládne ono silně proevropské křídlo, jako u nás, a nebo si na základě neoddiskutovatelných okolností, kdy je „stará dobrá Francie“ vidět už jen ve filmech pro pamětníky, zvolí předsedu zastávajícího protiimigrační a konzervativní směr, ukážou volby. Pokud se to podaří, mohou se spolu s Éricem Zemmourem pokusit dění ve Francii zvrátit.

U nás si na změnu budeme muset počkat zřejmě o něco déle, a těžko říct, zda prostřednictvím obrody tradičních stran, nebo tu bude muset vzniknout nějaký zcela nový relevantní politický subjekt.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *