WHO přejmenovala kvůli obavám z rasismu opičí neštovice

Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli obavám z rasismu přejmenovala infekční chorobu opičí neštovice. Namísto anglického názvu Monkeypox bude nově užívat složeninu mpox. V pondělí na to upozornila agentura AP.

„WHO začne užívat nový preferovaný termín ‚mpox‘ jako synonymum pro opičí neštovice. Oba názvy budou využívány současně jeden rok, poté bude staré označení vyřazeno,“ informovala Světová zdravotnická organizace v pondělí v tiskové zprávě.

Důvodem změny a zásahu do slovníku je podle WHO obava ze „stigmatizace jazyka a rasismu“. Jinými slovy z toho, že budou opičí neštovice dávány do souvislosti s černošskou populací, protože v rasistických stereotypech a urážkách bývají černoši přirovnáváni k opicím.

O úpravu názvu podle Světové zdravotnické organizace od vypuknutí nedávné epidemie v několika zemích požádalo několik států a institucí.

Opičí neštovice jsou poměrně mírné infekční onemocnění, které se původně vyskytovalo téměř výhradně v několika zemích západní a centrální Afriky, ale letos se prudce rozšířilo po celém světě. Pode amerického Centra pro kontrolu nemocí a prevenci (CDCP) bylo letos na světě zachyceno více než 80 tisíc případů nákazy.

Samotné přejmenování je důkazem toho, jak určité ideologie pronikají i směrem do vědecké obce, která tak reaguje na věci, které z vědního hlediska nemají opodstatnění a změna názvu nemoci jen proto, že by se to mohlo někoho dotknout, mezi to jistě patří.

Jen namátkou lze vybrat třeba jiné onemocnění a to „mexickou prasečí chřipku“. Slovo prase též patří mezi hanlivé označení užívané vůči lidem, takže by i zde mělo dojít k přejmenování nemluvě o faktu, že je zde dokonce zmíněna konkrétní zem a to Mexiku, což též působí urážlivě.

Pokud se tedy vydáme touto cestou, nezůstane ve vědě stát kámen na kameni. Věda by měla zůstat striktně apolitická a neměla by vůbec reagovat na jakékoliv tlaky směrem k prosazení nějakého ideologického směru. Velká řada nemocí je pojmenována po svých objevitelích, což může být urážlivé pro lidi nosící stejné jméno.

Věda se tak pouští na cestu, která nemá konec.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *