Zhruba 500 mladých migrantů obsadilo náměstí v Paříži. Upozorňovaly na svou „zoufalou“ situaci
Stovky mladých migrantů, kteří obsadili pařížské náměstí Place du Palais Royal, v úterý večer odvezla policie. Podle sdružení Utopia 56, které pomáhá nelegálním migrantům, se akce neobešla bez násilí. Výsledkem je šest zraněných a třicet zatčených, informoval deník Le Parisien.
Podle sdružení zhruba 450 dospívajících běženců pokojně okupovalo náměstí v prvním pařížském obvodu, kde sídlí francouzská Státní rada, aby upozornilo na svou zoufalou situaci.
„Šlo o část z více než sedmi set mladých lidí, kteří hledali útočiště ve Francii a nyní již 77 dní přežívají na zemi, bez tekoucí vody a elektřiny v nepoužívané škole v 16. pařížském obvodu,“ vysvětlilo podle listu sdružení Utopia 56. „Tito žadatelé o azyl ujišťovali, že zůstanou na místě, dokud jim nebude nabídnuto slušné ubytování,“ dodalo.
Pařížské úřady podle listu za uplynulé dva měsíce dostaly asi třicítku upozornění na podmínky, v nichž mladí migranti v bývalé škole žijí. „Ani vláda, ani prefektura Île-de-France (kam škola územně spadá), ani pařížská radnice nereagovaly na jejich volání o pomoc,“ tvrdí sdružení.
Reagovala podle listu pouze policie. Migranty neochránil ani živý lidský řetěz, který mezi nimi a pořádkovou policií vytvořili pařížští aktivisté. Policisté běžence násilím vytáhli ze stanů, které si na náměstí rozložili, a odvezli je ke kontrole dokladů.
Tisíce migrantů a bezdomovců, kteří přežívají v ulicích francouzské metropole, představují pro pařížskou radnici obrovský problém. Francouzská vláda je chce před podzimním mistrovstvím světa v rugby a letní olympiádou v příštím roce vytlačit z metropole. Zatím ale dočasná ubytovací střediska v provinciích nemají dostatečnou kapacitu a sliby zajistit těmto lidem trvalé bydlení se jeví jako nereálné.
Migranti tvoří ve Francii více než desetinu obyvatel
Podíl migrantů ve Francii přesáhl podle údajů z roku 2021 jednu desetinu. O deset let dříve činil tento podíl 8,6 procenta.
Téměř polovina (47,5 procenta) migrantů pochází z Afriky, jedna třetina (33,1 procenta) z Evropy a necelých 14 procent z Asie.
Mezi konkrétními zeměmi původu příchozích dominují Alžírsko, Maroko, Tunisko, Portugalsko, Turecko a Španělsko. První tři z těchto zemí byly dříve koloniemi.
Zdroj: Francouzský Národní institut pro statistiku a ekonomické studie (INSEE)
CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína
Zdroj: Novinky.cz