Demokraté získávají kontrolu nad americkým Senátem

V Nevadě zvítězila Catherine Cortez Masto, díky čemuž získala demokratická strana 50 křesel v horní komoře.

Demokraté nyní drží 50 křesel ve srovnání s 49 křesly, která mají republikáni, přičemž o jednom křesle se ještě rozhodne v Georgii, kde se 6. prosince bude konat druhé kolo voleb mezi republikánem Herschelem Walkerem a demokratickým senátorem Raphaelem Warnockem. Ale i kdyby tam republikáni zvítězili, rozhodující hlas bude v každém případě mít viceprezidentka Kamala Harrisová.

A už se začínají ozývat první kritické hlasy, zpochybňující „starou partu“. Republikáni potřebují změnit značku a „vybudovat něco nového“ poté, co se jim nepodařilo znovu získat většinu v americkém Senátu nebo splnit obecná očekávání pro volby v roce 2022, řekl jeden z mladších členů strany Josh Hawley. Dokonce zašel tak daleko, že na Twitteru prohlásil, že Republikánská strana „je mrtvá“. Naznačil také, že republikáni nedokázali voličům prezentovat své vlastní myšlenky a iniciativy a pouze poukazovali na selhání Demokratické strany. „Nemůžete očekávat, že nezávislí voliči budou volit republikány, pokud jim nedáte program, na kterém jim záleží,“ dodal Hawley v pátečním tweetu.

Kromě klíčového vítězství v Nevadě, kde úřadující senátorka za demokraty Catherine Cortez Masto porazila republikánského vyzyvatele Adama Laxalta, získali demokraté i důležitá křesla ve státech Pensylvánia a Nevada. V letošních volbách v polovině volebního období byli republikáni nuceni obhajovat 21 křesel, zatímco demokraté museli obhajovat pouhých 14. Senát se skládá ze 100 zákonodárců sloužících šest let a každý volební rok se hraje zhruba o jednu třetinu křesel.

Republikáni stále doufají, že alespoň převezmou zpět kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů. Aby se jim to podařilo, potřebují získat ještě 7 mandátů ze dvou desítek zbývajících volebních obvodů po celé zemi. Tam jim čísla zatím nahrávají v poměru 211/204. Nicméně sčítání pokračuje již šestým dnem a stále není rozhodnuto.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Elon Musk Energetická krize EU Francie GREEN DEAL ideologie imigrace Joe Biden Korupce LGBT Maďarsko Multikulturalismus Názor Německo Petr Fiala Politika Prezidentské volby 2023 pětikoalice Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *