Ministerstvo oznámilo, které prezidentské kandidáty připustilo k volbám

Do prezidentských voleb se přihlásilo 22 kandidátů, z toho jeden po lhůtě. S dostatečným počtem podpisů to byli předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, podnikatelé Karel Janeček, Karel Diviš a Tomáš Březina, poslanec SPD Jaroslav Bašta, bývalý rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima, prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová a údajně aktivista Pavel Zítko a senátoři Pavel Fischer (nezávislý) a Marek Hilšer z klubu Starostů, kteří se o úřad hlavy státu neúspěšně ucházeli už před pěti lety. Zbylé Ministerstvo vnitra vyzvalo k nápravě nedostatků, žádný z nich nepatřil mezi favority.

Připuštěných kandidátu je devět a jsou to:
Andrej Babiš 56 poslanců
Jaroslav Bašta 20 poslanců
Pavel Fišer 30 senátorů
Marek Hilšer 13 senátorů
Danuše Nerudová 82 413 podpisů
Petr Pavel 81 083 podpisů
Denisa Rohanová 20 poslanců
Josef Středula 11 senátorů
Tomáš Zima 13 senátorů

Počet validních podpisů nesplnili:
Tomáš Březina 69 511 | chybovost 27% + 31% po odečtení | 45 894 podpisů
Karel Diviš 63 210 | 17,8%+19,76% | 49 884
Karel Janeček 74 208 | 33,5%+32,6 | 48 091
Pavel Zítko 15 190

Ostatní kandidáti nesplnili zákonné podmínky

Kandidáti na prezidenta musejí mít podporu minimálně deseti senátorů nebo 20 poslanců nebo 50.000 řadových občanů. Odmítnutí kandidáti se budou moci do 30. listopadu odvolat k Nejvyššímu správnímu soudu. Státní volební komise bude moci následně vylosovat zaregistrovaným kandidátům volební čísla až po případném soudním rozhodnutí, čas na to má podle volebního harmonogramu do 16. prosince. Pokud se žádný z odmítnutých kandidátů neodvolá, volební čísla vylosuje komise už 1. prosince.

Důležitou informací je, že přijatí kandidáti budou mít ze zákona prostor ve vysílání České televize a Českého rozhlasu, a to v době od 28. prosince do 11. ledna. Každé z těchto veřejnoprávních médií musí pro jejich prezentaci vyčlenit dohromady pět hodin vysílacího času. První kolo prezidentských voleb se uskuteční 13. a 14. ledna. Případné finále, v němž by se utkali dva nejúspěšnější adepti z úvodního kola, by se uskutečnilo o dva týdny později.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *