ČR s ohledem na populaci přijala z Ukrajiny nejvíce uprchlíků, Německo chce přerozdělovat

Česká republika přijala ze všech zemí střední a východní Evropy v přepočtu na obyvatele nejvíce uprchlíků z válkou zasažené Ukrajiny, uvedla slovenská nevládní organizace Globsec v prezentaci, kterou dnes zveřejnila na tiskové konferenci. Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová by chtěla v Německu přerozdělit válečné uprchlíky z Ukrajiny více i mezi ostatní evropské státy. Platit by to mělo i pro ty, kteří míří do Německa z jiných krizových regionů. Jedna z problematických tras podle ní vede i přes Českou republiku, a Německo proto na pomezí s ČR muselo zintenzivnit namátkové kontroly.

Podíl ukrajinských uprchlíků na celkovém počtu obyvatel dosáhl v České republice zhruba 4,5 procenta. V Polsku činil asi čtyři procenta; analytik Globsecu Juraj Kuruc ale upozornil, že údaj za Polsko by byl ve skutečnosti vyšší, pokud by tam všichni běženci z Ukrajiny požádali o status uprchlíka.

Po ruské invazi do sousední země z konce loňského února uprchlo z Ukrajiny podle dostupných údajů kolem osmi milionů lidí. Z nich nejvíce zůstalo v Polsku, Německu a ČR.

Podle Globsecu pro střední a východní Evropu byl počet ukrajinských uprchlíků bezprecedentní a země postupovaly v této záležitosti jinak než při migrační krizi v EU z roku 2015, kdy například Česká republika či Slovensko odmítly kvóty na přerozdělování běženců mezi jednotlivé země.

Největší pomoc Ukrajině včetně odhadovaných nákladů na ukrajinské uprchlíky vynaložily ze zemí střední a východní Evropy s ohledem na výkon svého hospodářství Estonsko, Polsko, Lotyšsko a Česká republika.

Německé ministryni se nelíbí přístup ostatních evropských zemí. „Zasazuji se obzvláště za důraznější přerozdělení lidí, kteří z Ukrajiny prchají. Že Polsko přijalo více než 1,5 milionu lidi, my více než jeden milion a další větší státy EU, jako třeba Španělsko, jen 100.000, to takto nemůže zůstat,“ řekla Faeserová. Poznamenala, že uprchlíci z Ukrajiny představují velkou výzvu. „Osm z deseti migrantů bylo v loňském roce z Ukrajiny,“ řekla.

Jakékoliv podobné kroky ze strany české vlády, kdy by též apelovala na výše zmíněné státy jsme nezaznamenali. Zřejmě se tak rozhodla kompenzovat odmítavý přístup předchozí vlády k migrační krizi v letech 2014 až 2016, kdy jen do Německa na pozvání Angely Merkelové přišlo 834.000 lidí ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku. Jak bylo zmíněno výše, naše vláda tenkrát povinné migrační kvóty spolu s některými dalšími středoevropskými zeměmi odmítla.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *