Zaměstnanci Amazonu po celém světě vyzvali na Černý pátek ke stávce za zvýšení mezd

Iniciativa Make Amazon Pay vyzvala ke stávkám a uvedla, že protestní akce byly plánovány ve více než 30 zemích. Pracovníci poboček Amazonu byli po celém světě vyzváni, aby na Černý pátek stávkovali a bojkotem práce v jeden z obchodně nejrušnějších dní v roce tak přitlačili vedení Amazonu k navýšení mezd a zlepšení pracovních podmínek, kdy je předmětem kritiky hlavně monitoring pracovní produktivity.

Motorem protestních akcí zaměstnanců jsou odborové svazy ve Francii a Německu. Jejich činnost spočívá v koordinovaných stávkách v osmnácti velkých skladech. Cílem je narušit dodávky zboží na klíčových evropských trzích. Německý odborový svaz Verdi uvedl, že přerušení práce bylo plánováno v 10 skladech, francouzské odbory SUD a CGT vyzvaly ke stávce v osmi skladech v zemi. Verdi požadoval, aby společnost uznala kolektivní smlouvy pro maloobchod a zásilkový obchod, a vyzval k další kolektivní smlouvě o lepších pracovních podmínkách, zatímco francouzské odbory požadovaly navýšení peněžního bonusu za období před Vánoci, během něhož jsou zaměstnanci ve skladech přetíženi a musí dělat mnoho přesčasů. Ve Velké Británii naplánovali na Černý pátek zaměstnanci sdružení v odborové organizaci GMB protesty před několika sklady Amazonu. „Naši lidé jsou přepracovaní, špatně placení a mají toho už dost,“ uvedla vedoucí odborářka Amanda Gearingová.

V Německu pro zaměstnance logistiky Amazonu činí nástupní mzda nyní činí 13 eur (316 korun) za hodinu nebo více, včetně bonusových plateb. Ve Francii mluvčí Amazonu slíbil, že všichni zaměstnanci skladu, kteří vydělávají méně než 3100 eur (75 547 korun) měsíčně, dostanou jednorázový bonus ve výši 500 eur (12 185 korun) ke 150 eurovému koncovému bonusu již dohodnutému s odbory. V Británii požadují zaměstnanci zvýšení mzdy z 10,50 (293 Kč) na 15 liber (419 Kč) na hodinu.

Pro porovnání vám přinášíme údaje, jak vloni navýšil platy svých zaměstnanců Amazon v Česku. Mzdy dosáhly úrovně 182 Kč/h pro základní vstupní pozice a na 225 Kč/h pro vedoucí pozice. Společně s docházkovým bonusem si tak zaměstnanci na vstupních pozicích vydělají mezi 32 411 až 34 726 Kč hrubého za měsíc, vedoucí týmů pak od 40 068 do 42 739 Kč, v závislosti na délce praxe.

Otázka je, kolik zaměstnanců se skutečně do stávky zapojí, protože Amazon již teď avizoval na základě přicházející krize propouštění 10 000 lidí. Jestli se to vzhledem ke slabým, nebo téměř neexistujícím odborům v České republice dotkne i zaměstnanců zde, těžko odhadovat. A to navzdory tomu, že jejich platy jsou oproti zahraničním pracovníkům za stejnou práci ani ne poloviční.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *