Markéta Gregorová (PIRÁTI) bojuje v Europarlamentu proti „dezinformacím“ a svobodě dosahu

Připomeňme, že co je dezinformací dnes, stává se mnohdy potvrzenou pravdou zítra. Jako příklad nám mohou posloužit lživé výroky našich vládních a ústavních činitelů o dopadu rakety na Polsko, jak jsme psali v minulých dnech. Kdo bude určovat, co je povolené a co není?

Protože svobodu slova nám zatím garantuje Ústava České republiky, hodlá to Gregorová řešit omezením svobody dosahu, kterou nikdo ústavně garantovanou nemá. To znamená, že pokud něco nebude v souladu s oficiálním proudem, nebude to možné publikovat a šířit. „Chystá se třeba legislativa týkající se transparence politické reklamy, což je něco, co by mělo pomoci především v době voleb. Ty jsou z hlediska rizika ohrožení demokracie vždy nejcitlivější. Nejde zde přitom o svobodu slova, ale pouze svobodu dosahu, kterou nikdo ústavou garantovanou nemá. Myslím si, že to je dobrý směr,“ uvedla Gregorová v rozhovoru pro deník iDnes.

Gregorová je od roku 2019 pirátská poslankyně Evropského parlamentu , kde je koordinátorkou zvláštního výboru pro zahraniční vměšování do všech demokratických procesů v Evropské unii, místopředsedkyní Delegace v Parlamentním shromáždění Euronest, členkou Výboru pro mezinárodní obchod a místopředsedkyní Skupiny přátel Ujgurů. Časy, kdy být Pirát znamenalo svobodu, a to především ve virtuálním světě, protisystémovost a protirežimní opozici, jsou zřejmě definitivně pryč. Nyní je jejich cílem boj proti dezinformacím, omezování sociálních sítí, posílení pozice zvolených vlád a návrat důvěry lidí ve státní instituce. Boj to prý není nemožný, ale zásahy přicházejí i na evropské úrovni podle Gregorové příliš pozdě.

Zatímco dříve to byli právě Piráti, kteří organizovali různé demonstrace jako výraz nespokojenosti, dne jsou to právě oni, kteří ústy Markéty Gregorové považují probíhající demonstrace za nebezpečné, jako zbytečně polarizující společnost a jako výsledek nikoliv katastrofální politiky vlády, ale dezinformační kampaně pomyslných trollů a nedostatek správných informací mezi lidmi vůbec. Organizátory protestů okamžitě obvinila z toho, že jejich jediným cílem je na tom vydělat a zaplatit exekuce. „Nyní je trochu pozdě řešit, zda nezačít sankcionovat dezinformátory, kteří na tom vydělávají.“ Bez jakýchkoliv důkazů, bez uvedení transparentních účtů a konkrétních částek, bez toho, aby se jakkoliv namáhala svoje tvrzení o něco reálného opřít, tak sama předvedla ukázkovou emocionální manipulaci s fakty.

Jako nástroj boje proti „dezinformacím“ hodlá Gregorová použít i soukromé firmy, kdyby lidé nechtěli dostatečně naslouchat státním kampaním. A to například tak, aby pořádaly pro své zaměstnance v tomto směru různá školení. Kdyby nebyl zájem, mohou za to mít podle poslankyně různé výhody, například daňové úlevy. „Školení lze každopádně zaměřit i na dospělé lidi, a to třeba tím, že motivujeme firmy, aby je pro své zaměstnance pořádaly. Kdyby nebyl zájem, mohou za to mít například daňové úlevy.“

A závěrem poslední perlička z úst paní europoslankyně, kdy se vyjádřila k aktuální situaci kolem koupě Twitteru Elonem Muskem. „Upřímně, vnímám to tak, že mentálně dítě si koupilo Twitter a teď si tam dělá, co chce.“ (Invektiva je přesně citována, potenciálně chybějící slovo tam skutečně není.) „To, že má Twitter v rukou excentrický miliardář známý svým impulzivním rozhodováním, je pro demokratickou společnost tragédie, protože Musk dělá vše, jen ne podporu demokracie.“ Zde nutno dodat, že to byl právě Elon Musk, který nechal obnovit účet Donalda Trumpa, který byl předchozími majiteli zablokován, což je jistě více demokratické, než někoho zablokovat a jeho účet odstranit.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *