EU se dohodla na zpřísnění a tedy i zdražení emisních povolenek

Evropská unie se v neděli předběžně dohodla na zpřísnění a rozšíření fungování trhu s emisními povolenkami. Přihlásila se tím k ústřednímu bodu své Zelené dohody pro Evropu, jejímž cílem je učinit unijní ekonomiku do poloviny století uhlíkově neutrální. Informovalo o tom dnes české předsednictví a Rada EU.

Na změně se dohodli zástupci unijních zemí a Evropského parlamentu. Systém obchodování s povolenkami se nyní bude vztahovat i na vytápění a na silniční dopravu, neunikne mu ale ani námořní doprava. Unie zároveň zrychlí tempo, jakým firmy z různých odvětví – od výroby elektřiny až po ocelárny – budou muset snižovat škodlivé emise. Ekonomické dopady přechodu na čistší energetiku má spotřebitelům pomoci mírnit nově zřízený klimatický fond.

Ceny emisních povolenek v očekávání přísnějších pravidel už letos vystoupily na rekordních 99,22 eura za tunu. V pátek se cena termínových kontraktů na povolenky v Amsterodamu pohybovala těsně nad 83 eury za tunu, což je více než pětinásobek ve srovnání s cenou před pěti lety.

Jedná se tak o další krok ve jménu ideologie GREEN DEALu, který likviduje konkurenceschopnost evropské ekonomiky, která tak nemůže skrze náklady obstát proti výrobcům v Číně, Indii nebo třeba USA.

Spotřebitelé dopady zelené ideologie pociťují v posledních měsících skrze ceny plynu a elektrické energie, kdy se však jednotlivé vlády států EU snaží vzbudit dojem, že viníkem je válka na Ukrajině. Realita je však taková, že válka na Ukrajině pouze akcelerovala nevyhnutelné dopady unijní zelené ideologie.

Závěrem lze ještě doplnit fakt, že i kdyby EU přešla na uhlíkovou neutralitu, na světovém klimatu, respektive aktuálním vývoji, to nezmění vůbec nic. Jediné co se změní bude to, že Evropa přestane být soběstačná a stane se ekonomicky i energeticky zcela závislou na těch státech, které dnes řadíme mezi největší znečišťovatele na planetě.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *