Senátor David Smoljak za STAN hodlá režírovat Českou televizi

Senátor za STAN David Smoljak je jedním z iniciátorů novel zákonů, které se týkají veřejnoprávních médií, tedy ČT a Českého rozhlasu. „Další volba kandidátů do Rady ČT a ČRo by už tedy měla být v naší režii. Tož budeme sedlat,“ uvedl bez obalu na svém facebookovém profilu. Zda tím myslel SENÁT či STAN, neupřesnil.

Radní ČRo a ČT volí ředitele těchto institucí, kteří následně vybírají členy TOP managementu. Část z nich tito radní posléze opět schvalují, část je pouze na rozhodnutí ředitelů. Smoljak je nyní v Senátu nově zvoleným předsedou Stálé komise pro sdělovací prostředky. Stalo se tak dle jeho slov den poté, co Sněmovna v 1. čtení schválila zákon, který zapojuje do volby mediálních rad poprvé v historii právě i Senát. Tato novela zákona o České televizi, kterou silou své většiny protlačila ve Sněmovně vládní koalice, umožní vládním stranám Českou televizi zcela ovládnout. Novela počítá s rozšířením členů Rady ČT z 15 na 18 a změnou způsobu volby. Z celkového počtu radních by nově 12 volili poslanci a 6 Senát. Pokud by tedy byla novela schválena a vládním stranám by se povedlo navolit dostatek svých radních ČT (senát by nově zvolil 3, sněmovna příští rok bude volit 3 plus výše uvedených 5=většina z 18), vládní koalice by měla volnou cestu i k prosazení vlastního ředitele České televize. O nezávislosti a objektivitě tohoto média by se tedy potom dalo s úspěchem pochybovat.

Připomeňme, že Česká televize bude letos hospodařit s výnosy a náklady 7,17 miliardy korun, což je o 235 milionů víc než byl loni. Jen výběr koncesionářských poplatků má letos stoupnout o 30 milionů na 5,69 miliardy korun. A přesně tyto peníze hodlá zcela nepokrytě ústy senátora Smoljaka ovlivňovat i hnutí STAN, jehož vysoce postavení politici nebo lidé, kteří měli na mocné stanaře kontakt, byli přímo „namočeni“ v jedné z největších korupčních kauz poslední doby, v tzv. kauze Dozimetr. Podle policie měli tito lidé ovlivňoval vrcholový management například Dopravního podniku hl. m. Praha a dalších státních organizací například právě dosazováním „svých“ lidí do vedení, což jim mělo umožňovat ohýbání zakázek a inkasování veřejných peněz do vlastní kapsy.

Toto jednání kupodivu prozatím nevyvolalo žádné obavy ani od různých „ochránců demokracie“, ani přímo od České televize. Neziskové organizace typu Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu nebo Milion chvilek pro demokracii tentokrát mlčí, a téměř 6 miliard korun od občanů České republiky tak bude v rukou lidí, jejichž hnutí bylo skrze své významné členy přímo spojené s korupcí. Připomeňme, že neplatit koncesionářské poplatky je téměř nemožné a je to pod sankcemi striktně vymáháno. Jako záminka k tomu slouží právě uváděná nezbytnost nezávislého média, které ovšem z rozhodnutí vládní koalice a výše zmíněné novely nezávislé již být nemá ani tzv. „na papíře“.

Vyjádřil se i k protivládní demonstraci ze 17. listopadu

Zatímco ve vyobrazení prezidenta ruské federace v tom samém pytli na mrtvoly, který nechal vyhotovit a vystavit na budovu ministerstva vnitra jeho předseda Vít Rakušan, vnitřní rozpor neměl, u demonstrantů, kteří na to reagují identickým způsobem, problém již má.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *