Máme největší DPH na potraviny z okolních států
Česká republika má největší DPH na potraviny z okolních států a vy se divíte, že se nemůžete doplatit? Chyba našich zemědělců to opravdu není.
Je třeba říci, že to není jediná příčina, která nám oproti jiným zemím potraviny neúměrně zdražuje, nicméně není vůbec zanedbatelná. U nás je daň z přidané hodnoty (DPH) u potravin 15 % a patří mezi nejvyšší v Evropě. V okolních zemích je mnohem nižší, v případě Slovenska a Maďarska platí nižší DPH alespoň pro některé základní potraviny. V Německu platí 7% snížená sazba na většinu potravin. Od letošního února do konce roku platí v Polsku nulová daňová sazba pro základní potraviny, před zavedením opatření platila daň ve výši 5 %. Nižší sazbu DPH na potraviny uplatňuje také Francie, Belgie, Nizozemsko či Rakousko. Tenhle rozdíl tedy dělá sám o sobě až 150 korun z každé tisícikoruny, o které bychom měli potraviny levnější, kdyby nám vláda chtěla skutečně pomoci, tak jako to udělala v Polsku. Posuďte sami.
DPH na základní potraviny v Evropě:
Česká republika – 15 %
Polsko – 0/5 %
Maďarsko – 5 %
Itálie – 5/10 %
Francie – 5,5/10 %
Belgie – 6 %
Německo – 7 %
Nizozemsko – 9 %
Rumunsko – 9 %
Slovensko – 10 %
Rakousko – 10 %
Samozřejmě v tom hrají velkou roli i dotace, které si ostatní evropské státy pohlídali na několikanásobné úrovni. Českou republiku v rámci vyjednávání o vstupu do EU poškodil již náš tehdejší vyjednavač Pavel Telička a od té doby se toho moc nezměnilo. Za příklad si můžeme vzít třeba kuřecí maso, kdy naši zemědělci dostávají na jeden kilogram dotaci 2,50 až 3 Kč, ovšem v západní Evropě je to v přepočtu běžně 15 až 17 Kč. A k tomu všemu v příštím roce musí čeští chovatelé počítat s celkově nižší podporou z národních dotací, které tento rozdíl alespoň částečně dorovnávaly. Tím se naši producenti stanou naprosto nekonkurenceschopní nejen na evropském trhu, ale hlavně tady, doma. Nevyhnutelně tedy dojde k zavírání a likvidaci našich chovů a dalšímu zhoršení potravinové (ne)soběstačnosti České republiky, což je jedno z největších nebezpečí, které tato vláda zcela ignoruje.
Jak vidíme, v době krize se každý stará sám o sebe a my tak můžeme na svou závislost na dovozu tvrdě doplatit. Musíme si totiž uvědomit, že potravinářství patří stejně jako třeba energetika mezi strategické obory, které je potřeba udržovat na takové úrovni, aby byly schopné zabezpečit potřeby českých občanů. A to i za cenu nesouladu s bruselským diktátem.
CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína