Česká republika je bezpečná, propusťte tisíce policistů, říká ekonomická rada vlády

Protože je Česká republika zatím bezpečnou zemí (osmou nejbezpečnější na světě), mohlo by podle ekonomů z NERV (Národní ekonomická rada vlády) propustit až tisíce policistů, a tím tak ušetřit v době krize ve státním rozpočtu až tři miliardy korun.

Podle informací Simony Hrubé, vedoucí personálního odboru policejního prezidia, ale i tak v současné době policisté ve státní službě chybí, a to aktuálně v počtu cca pěti tisíc. Tato situace zde panuje již delší dobu a zvláště na pozadí migrační krize chybí policisté hlavně na cizinecké policii a tzv. běžní „pochůzkáři“. Aktuálně slouží ve všech útvarech policie cca 40 000 příslušníků. V České republice je podle ekonomů z NERVu více policistů než v ostatních státech EU a tak považují propouštění za adekvátní. To, že u nás řeší policisté i agendu, kterou v okolních státech řeší běžní úředníci, v úvahu nevzali.

I šéf policejních odborů Tomáš Machovič říká, že další snižování vzhledem k aktuálnímu podstavu již není možné, a mohlo by ohrozit jak fungování policie, tak právě bezpečnost občanů. Již teď musí zaměstnanci řešit chybějících pět tisíc policistů nadstandardními přesčasy a vzájemnou výpomocí mezi útvary. Také dodal, že v případě takovéhoto hromadného propouštění se dá očekávat, že policisté budou ve zvýšené míře sami odcházet, protože nebudou ochotni akceptovat na to navazující zhoršující se pracovní podmínky.

Tento návrh je součástí více než 20 opatření, díky kterým by prý mohla vláda ušetřit zhruba 200 miliard korun. Kabinet Petra Fialy se jednotlivými návrhy bude zabývat na začátku příštího roku. Sám premiér k propouštění policistů pro CNN Prima NEWS řekl, že „Vláda nepůjde, a to mohu garantovat, tím směrem, že někde něco škrtneme, aniž bychom si byli vědomi dopadů a jenom kvůli tomu, že by to bylo výhodné pro státní rozpočet“.

V tomto kontextu připomeňme, že stát, obce a kraje vydaly ke konci července na zvládání ukrajinské uprchlické krize 12,6 miliardy korun. Z toho výdaje ze státního rozpočtu činily 10,5 miliardy korun. Nejvíce šlo na sociální dávky a další výdaje ministerstva práce a sociálních věcí, a to 6,3 miliardy korun. Sdělilo to ministerstvo financí. Podle ministryně obrany Černochové ČR Ukrajině poskytla vojenský materiál za 3,8 miliardy korun. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) na konci června náklady na péči o běžence odhadovala na 3,9 miliardy korun. U menších pojišťoven jsou náklady v jednotkách či nižších desítkách milionů Kč.

Dále česká vláda schválila 19.10. využití úvěru až do ve výše 400 milionů eur (cca 9,8 mld. Kč) od Rozvojové banky Rady Evropy na základní životní potřeby Ukrajinců v České republice. Tím nejen, že opět navýšila již teď astronomický schodek, ale v podstatě nás uvrhla do situace, která končí právě opatřeními, jako je toto navrhované propouštění policistů, ohrožení naší národní bezpečnosti a tisíce nezaměstnaných českých občanů.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *