Česká republika zvýšila za minulý rok svůj dluh a to nejvíce ze všech států EU

Česká republika je jedinou zemí Evropské unie, která loni ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila státní dluh. Dostal se na 45,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP), uvedl dnes unijní statistický úřad Eurostat.

Česko patří v EU stále mezi nejméně zadlužené země. V absolutních číslech jeho dluh za třetí čtvrtletí přesáhl 2,98 bilionu korun. O rok dříve, tedy ve třetím čtvrtletí 2021, dluh přesahoval 2,43 bilionu korun, relativně pak činil 40,4 procenta HDP.

Přes to je ale Česká republika jedinou zemí Evropské unie, která loni v tomto období meziročně dluh zvýšila. Dostal se na 45,2 procenta hrubého domácího produktu. V celé EU se přitom dluh snížil na 85,1 procenta HDP, v eurozóně klesl na 93 procent HDP.

„Z daných čísel vyplývá, že Česko dopadá v rámci celé EU nejhůře v popandemickém ozdravování svých veřejných financí, přičemž ani nejčerstvější vývoj nenabízí příliš útěchy či naděje. Současná vláda se ovšem zatím k ozdravování veřejných financí příliš nemá. Situaci ji objektivně ztěžují dopady války na Ukrajině, sankcí, obecné inflace či energetické drahoty,“ okomentoval nová čísla hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Podle něj ale těmto fenoménům čelí i další země EU, a přesto se všem ostatním, na rozdíl od Česka, daří dluh v poměru k HDP snižovat.

„Jak v případě devatenácti zemí eurozóny, tak v případě celé EU je za poklesem státního dluhu v poměru k hrubému domácímu produktu zvýšení HDP, které převážilo nad zvýšením státního dluhu v absolutních hodnotách,“ uvedl Eurostat. Zde se tak české vládě vrací ona nulová pomoc podnikatelskému segmentu, který díky politice pětikoaliční vlády trpí nejvíce, jelikož na něj v plné míře dopadají uměle navýšené ceny energií a to v zemi, která je čistým vývozcem elektrické energie.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *