Žalobci loni za schvalování ruské agrese obžalovali nejméně šest lidí

Státní zástupci v souvislosti se schvalováním ruské agrese na Ukrajině podle evidence Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) loni obžalovali nejméně šest lidí, z toho zatím v pěti případech soudy rozhodly o potrestání. ČTK to dnes řekl mluvčí státního zastupitelství Petr Malý.

Veřejná prohlášení na demonstracích i na sociálních sítích, která schvalují útok Ruska na Ukrajinu nebo vyjadřují podporu vedení Ruska, mohou být posuzována jako trestný čin, za který hrozí až tříleté vězení, upozornil nejvyšší státní zástupce Igor Stříž už loni v únoru.

NSZ v souvislosti se schvalováním ruské agrese na Ukrajině eviduje trestný čin kvalifikovaný podle § 405 trestního zákoníku, tedy popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia, u šesti obžalob. Z toho jedna je podaná a pět lidí soudy nepravomocně potrestaly. Z nich tři soudy potrestaly ve zkráceném řízení trestním příkazem, šlo o odnětí svobody na jeden rok s podmíněným odkladem na dva roky, odnětí svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na 24 měsíců a 200 hodin obecně prospěšných prací. Ve dvou případech pak zazněl nepravomocný rozsudek, a to vyhoštění na čtyři roky a peněžitý trest 45.000 korun.

Loni koncem listopadu server iROZHLAS.cz uvedl, že ze schvalování a podpory ruské invaze na Ukrajinu česká policie obvinila zatím 49 lidí a celkem eviduje 86 takových případů. Na konci prosince Česká televize informovala, že pravomocný trest obecně prospěšných prací dostal od Obvodního soudu pro Prahu 9 muž, který schvaloval ruskou agresi na Ukrajině na sociální síti. Trestním příkazem byl uznán vinným z popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia.

Genocida je mezinárodním právem definovaný zločin proti lidskosti. Jedná se o úmyslné a systematické zničení celé, nebo části etnické, rasové, náboženské nebo národnostní skupiny. Připomeňme, například masové vyvražďování Arménů v osmanské říši, pro které se podle většiny historiků vžil název Arménská genocida, si v letech 1915-1923 vyžádalo až 1,5 milionu obětí. Za její počátek je označován 24. duben 1915, kdy úřady zatkly stovky Arménů. Odsun a zabíjení Arménů jsou často označovány jako první „moderní“ genocida 20. století. Nicméně Turecko pojem genocida pro tyto události odmítá.

Česká republika se usnesením Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky ze dne 25. dubna 2017 zařadila po bok zemí, které se ji nebojí jako genocidu označit. Za to byla důrazně napomenuta tureckou diplomacií, a v podstatě obviněna ze lži. Proti tomu se již nijak zásadně neohradila, ale ústy tehdejší mluvčí ministerstva zahraničí Ireny Valentové se ho snažila mírnit slovy: „Turecké straně jsme sdělili, že vnímáme jejich citlivost k tomuto tématu (zároveň jsme vysvětlili i kontext, ve kterém bylo usnesení přijato) a ujistili jsme ji, že pozice vlády ČR a MZV ČR k otázce těchto tragických událostí se nezměnila, tj., že hodnocení těchto tragických událostí by se měli ujmout nezávislí historikové.“

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *