Donald Trump očekávaně oznámil, že v roce 2024 bude opět kandidovat na prezidenta

Trump řekl, že se uchází o republikánskou nominaci na prezidenta pro rok 2024 a bude se snažit o návrat do Bílého domu poté, co v roce 2020 po překvapivém obratu po sečtení korespondenčních hlasů prohrál s Joe Bidenem. Od své prohry Trump zpochybňuje legitimitu těchto volebních výsledků a opakovaně tvrdí, že byly „zmanipulované“ právě kvůli procesu zasílání hlasovacích lístků poštou v době pandemie COVID 19. 

Trump je vůdcem hnutí „Make America Great Again“, a svou již třetí prezidentskou kandidaturu oznámil v úterý během projevu ve svém domě v Mar-a-Lago na Floridě. O kandidatuře ovšem mluvil již od roku 2021 a podřizoval jí veškerá svá veřejná vystoupení po celých Spojených státech. „Aby byla Amerika opět velká a slavná. Dnes večer oznamuji svou kandidaturu na prezidenta Spojených států. Jak jsem slíbil už v roce 2016, jsem váš hlas. Washingtonský establishment nás chce umlčet, ale my jim to nedovolíme. To, co jsme společně vybudovali za posledních šest let, je největší hnutí v historii, protože to není o politice. Je to o naší lásce k této skvělé zemi, Americe, a my ji nenecháme selhat,“ řekl Trump večer davu svých příznivců. Z katastrofálního stavu, ve kterém se podle něj Spojené státy nalézají, obvinil prezidenta Bidena.

Trump poprvé vyhrál prezidentský úřad v roce 2016 proti bývalé ministryni zahraničí Hillary Clintonové. Zajímavostí je, že pokud by byl znovu zvolen, stal by se teprve druhým prezidentem, který po sesazení znovu ovládl Bílý dům . Před ním toho dosáhl jen Grover Cleveland v roce 1892 poté, co v roce 1888 prohrál ve volbách s Benjaminem Harrisonem. Pokud by tedy Trump zvítězil, stal by se 45. a 47. americkým prezidenem.

Připomeňme si politiku, kterou bývalý prezident ve svém funkčním období prosazoval. Pracoval na snížení byrokracie a omezení předpisů, kterým čelí americké podniky a pracovníci, chtěl přivést zpět dodavatelské řetězce ze zámoří, a i v jiných oblastech postupoval podle svých hesel „Udělejme Ameriku znovu skvělou“ a „Amerika na prvním místě“.  

Pokud jde o obchodní vztahy, Trump okamžitě odstoupil od Transpacifického partnerství a v lednu 2017 ukončil Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA) a nahradil ji stávající dohodou Spojených států, Mexika a Kanady (USMCA), která zahrnovala nové principy ochrany pro Americké výrobce a dělníky.  Také podepsal exekutivní příkaz, který stanovil vládní politiku „zaměstnejte a najměte si Američany“ a podnikl kroky k zastavení outsourcingu pracovních míst v zámoří.   Za jeho administrativy se USA staly světovým producentem ropy a zemního plynu číslo jedna, ale prezident Biden některé z těchto aktivit omezil a znovu se snažil zaměřit na čistou energii.  Také odstoupil od íránské jaderné dohody  a uspořádal historický summit s Kim Čong-unem v červnu 2018, kdy byl prvním úřadujícím americkým prezidentem, který překročil demilitarizovanou zónu do Severní Koreje.

Trump se prezentoval jako prezident zákona a pořádku, poskytl podporu pro vymáhání práva a zaměřil se především na ochranu a zabezpečení jižní hranice mezi USA a Mexikem.  Jeho administrativa pracovala na zvýšení bezpečnosti komunit a podepsala zákon First Step Act – první přelomový zákon o reformě trestního soudnictví přijatý s cílem snížit recidivu a pomoci bývalým vězňům úspěšně se vrátit do společnosti.   Během svého prezidentování také jmenoval a nechal u Nejvyššího soudu potvrdit tři konzervativní soudce – Neila Gorsucha, Bretta Kavanaugha a Amy Coney Barrett.  

Jakým směrem bude ubírat svou kampaň po aktuální ztrátě Senátu a očekávaném velmi těsném vítězství ve Sněmovně, zda změní rétoriku a hlavní témata oproti volbám do Kongresu, tak to se dozvíme v následujících týdnech a měsících.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *