Názor: Ruku na srdce, nežijeme v právním státě

Předevčírem Nejvyšší soud odmítl dovolání Antonína Dobnera, jenž podle pravomocného verdiktu schvaloval smrt tří českých vojáků v Afghánistánu. Dobner dostal tříměsíční podmínku s odkladem na rok a půl. Soud čin kvalifikoval jako schvalování trestného činu vraždy, přičemž původní snaha státního zástupce byla odsoudit ho za podporu a propagaci terorismu.

Jen připomenu: „Tři čeští vojáci zahynuli na zahraniční misi v srpnu 2018, kdy se poblíž základny v Bagrámu odpálil sebevražedný útočník.“

Podle obžaloby Dobner v komentářích pod článkem o události vyjadřoval sympatie k útoku i útočníkovi. České vojáky na zahraniční misi v Afghánistánu označil za teroristy a válečné zločince, kteří se podíleli na agresi proti afghánskému lidu.

Podle spisu uvedl také to, že vojáci našli spravedlivý trest z rukou tamních mudžahedínů. V dalších komentářích Dobner napsal, že se vojáci mise zúčastnili jen kvůli penězům a že je zabila jejich chtivost.

A teď ta logika, podle které se tu postupuje a která jasně potvrzuje fakt, že právo a spravedlnost nejsou to samé. Právo vynucuje aktuálně vládnoucí režim, spravedlnost je to, co je v souladu s určitou logikou, ctí a morálkou.

Dnes se nám tu nabízí paralela s ruským útokem na Ukrajinu.

Ale postupně. Afghánistán. Česká armáda byla na bojové misi v cizí zemi, kde byla součástí okupačních sil, které tam pozvala Spojenými státy dosazená vláda, které měla pod kontrolou pouze malou část celé země. Většina populace tu vládu neakceptovala.

Afghánská vláda nebojovala proti jinému státu, nýbrž proti vlastním obyvatelům.

Zcela objektivně lze konstatovat, že naše armáda byla okupační síla a útok proti ní byl veden zcela legitimně.

Malá odbočka – Likvidaci Heydricha považujeme za obrovský milník a hrdinský čin naší zahraniční armády. V té době šlo, a to zcela v souladu s platnými protektorátními zákony, o TERORISTICKÝ ČIN.

Dnes se tomu můžeme tak maximálně smát protože víme, že nás absolutně nezajímají zákony nějaké v té době vládnoucí kliky. Vnitřně všichni chápeme, že důležitý není zákon, nýbrž skutečná spravedlnost.

A zpět k věci. Naváži na aktuální situaci. Máme tu ruského agresora, který okupuje část Ukrajiny. Podle logiky odsouzení onoho muže, by měl být souzen každý člověk, který veřejně schválí útok Ukrajinců na Rusy.

Jak víme, tak přesně takhle to nefunguje, protože správní nejsou ti skutečně správní, nýbrž ty, které nám určí ideologie. Když okupujeme my, jsou správní okupanti a špatní jsou obránci, když jsme na straně obránců, jsou dobří obránci a okupanti špatní.

A pokud by chtěl někdo polemizovat o tom, jak věci srovnávám, tak se pojďme zamyslet. Představme si, že by v roce 2014 neproběhl na Ukrajině převrat a u moci by zůstala vláda, která měla blíže k Rusku než k USA.

Ukrajinský lid by se vzbouřil, protože by chtěl mít blíže k Západu. Vláda by si pozvala ruskou armádu aby jí pomohla potlačit vzpoury. Považoval by někdo ruskou armádu za něco pozitivního na Ukrajině?

Psala by média o ukrajinských teroristech a hrdinné ruské armádě? Všichni moc dobře víme, že by tomu tak nebylo…

Z mého pohledu, odsouzení onoho muže považuji za politické odsouzení. Pokud žijeme ve státě, ve kterém vám justice diktuje, z čí smrti se nesmíte radovat a z jaké naopak můžete či dokonce musíte, nežijeme v právním státě.

Právní stát by nechal na lidech, koho mají či nemají rádi, nebo by naopak stíhal úplně všechny bez rozdílu jejich ideologických sympatií.

Já jsem zastánce SPRAVEDLNOSTI a nikoliv PRÁVA a proto jsem vždy na straně napadených a nikoliv těch co útočí. Tak jako odmítám vojáky jiných států v naší zemi, tak chápu, když jiné země, nebo spíše lidé té země, odmítají naše vojáky v té jejich.

Naše země (1968) moc dobře ví co to je, když vám přijede na pomoc „spřátelená“ armáda, aby potlačila začínající „kontrarevoluci“. Vše legitimní, poněvadž stačí mít jen tu správnou loutkovou vládu.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *