Polsko prodlouží nulové DPH na potraviny i na příští rok

Od 1. ledna 2023 ponecháme nulové DPH na potraviny a za chvíli představíme i opatření v oblasti cen plynu, kde by bylo DPH též nulové, které tak umožní malým a středním podnikům přežít toto těžké období, řekl polský náměstek ministra financí Artur Soboň. České ministerstvo financí říká, že jde o rozhodnutí Poláků, které dále nechtělo komentovat.

Vláda Mateusze Morawieckého tam letos v únoru zavedla takzvaný protiinflační deštník, a původně měl platit šest měsíců. Nakonec ho prodloužila do konce roku. Ten obsahuje nulové DPH na základních potraviny, zemní plyn a hnojiva. Snížená daň pak platí pro pohonné hmoty a pro dodávky elektřiny a tepla. A to místo 23% DPH na 5% právě u elektřiny a tepla, a na 8% DPH u pohonných hmot. Srovnejte si to sami se slavným koaličním deštníkem proti drahotě, který měl pomoci občanům České republiky. Dočasné a pozdní snížení spotřební daně o 1,50 Kč u pohonných hmot zde, se s tím naprosto nedá srovnávat.

Česká vláda se ke snížení daně z přidané hodnoty u základních potravin zatím nechystá. „Jedná se o rozhodnutí Polska, zřejmě k tomu mají své důvody. My nic takového nechystáme, více to nebudeme komentovat,“ sdělil redakci TN.cz Filip Běhal z tiskového oddělení ministerstva financí.

Jenže ony by se vážné důvody našly i u nás. Zemědělci, potravináři a prodejci se shodují, že jsou případně připraveni zvýšit tlak na ministerstvo zemědělství potažmo vládu, aby se snížila sazbu daně z přidané hodnoty (DPH) na vybrané základní potraviny. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza, šéfka Potravinářské komory Dana Večeřová a viceprezident Agrární komory.

V České republice jsme totiž opět rekordmani. DPH na potraviny zde činí 15 procent, zatímco v Německu je sedmiprocentní, v Rakousku a na Slovensku desetiprocentní a v Polsku u vybraných výrobků nulová jak vidíme, bude tomu tak i příští rok. „Jestliže bude u nás DPH 15 procent, tak jsme už jenom tímto nekonkurenceschopní. Apelovali jsme na vládu i ministerstvo zemědělství, aby se DPH snížila na pět procent, což by byl ideál, nebo na půl roku rok úplně zrušila,“ řekla Večeřová. Dodala, že pokud Polsko nulovou sazbu u některých potravin prodlouží, bude to pro české výrobce a obchodníky likvidační hrozba.

Co na to náš předseda vlády? Petr Fiala na otázku, jestli je pravděpodobné, že se část potravin přesune do jiné sazby DPH, řekl, že se k tomu nebude vyjadřovat. „Ani se k ničemu zavazovat. Věci spolu souvisí, jestliže někde snížíte DPH, tak musíte zajistit příjem do rozpočtu. Musíte zvážit, jaký to bude mít dopad, kdo bude potraviny vykupovat, jestli jich bude dost. Musíme postupovat rozumně,“ řekl Fiala.

Ano, ale kdyby ovšem skutečně vláda Petra Fialy postupovala rozumně, nezadlužovala by nás diskutabilními půjčkami pro Ukrajinu, nehnala by nás do ekonomicky likvidačního Green Dealu, nenakupovala by zbytečně předražený plyn, nedovolila by posílat naši elektřinu spekulantům na burzu, nelikvidovala by naše zdravotnictví nikoliv pouze nezbytnou péčí o statisíce příchozích. Starala by se primárně o české malé a střední firmy, které začínají zavírat jako na běžícím páse, o ty velké, které začínají mizet do zahraničí, o české lidi, kteří začínají padat na hranici bídy o důchodce, kteří si nemohou dovolit zatopit ani nezbytné léky, a tak bychom mohli pokračovat.

Pokud chce premiér Fiala zajistit příjem do rozpočtu, je třeba podnikání a prosperitu českých firem chránit, nikoliv likvidovat. Podle nemalé části občanů, máme bohužel na rozdíl od Polska, které má premiéra polského, premiéra evropského, či ukrajinského. Alespoň pokud to tedy bereme z pohledu v čím zájmu jedná a koná.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *