Britové by rádi zpět do EU, podpora je rekordní

Pokud by se nyní uskutečnilo referendum za znovupřipojení k Evropské unii, hlasovala by většina Britů pro. Takzvaní „brexitáři“ nyní zaostávají o 14 procentních bodů, což je historicky největší naměřený rozdíl. Za změnu nálad ve společnosti může propad ekonomiky, ukázal průzkum.

Průzkum veřejného mínění společnosti Redfield and Wilton Strategies zjistil, že podpora pro zrušení brexitu je nyní 57 procent, zatímco pro jeho zachování je jen 43 procent.

Od začátku letošního roku podpora pro opětovné připojení k EU setrvale stoupá, přičemž ještě v květnu byla většina britské společnosti pro setrvání mimo unijní struktury.

Podle politologa sira Johna Curtise z Univerzity Strathclyde je evidentní, že názor společnosti se odvíjí od ekonomických důsledků brexitu.

Profesor uvedl, že se zdá vysoce pravděpodobné, že čím dál temnější nálady veřejnosti ohledně ekonomických důsledků brexitu pomáhají vysvětlit nárůst podpory vstupu do EU, a dodal, že nelze vyloučit, že finanční turbulence posledních týdnů mohly přinejmenším přispět k posílení této nálady.

Navzdory rostoucímu přesvědčení, že brexit byl chybou, žádná z relevantních politických stran opětovné přistoupení do EU neprosazuje. Liberální demokraté, kteří v roce 2019 toto prosazovali, už dnes jen mluví o předběžném plánu připojit se k Evropskému jednotnému trhu.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Autor: Novinky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *