Twitter ovládli levicoví aktivisté. Je to moje vina, lituje jeho spoluzakladatel Dorsey

Spoluzakladatel a bývalý výkonný ředitel Twitteru Jack Dorsey přiznal chyby ve vývoji i řízení této komunikační platformy. Udělal to pod tíhou důkazů, kdy nový majitel Twitteru Elon Musk pokračuje v uveřejňování praktik, kterými bývalé vedení společnosti manipulovalo veřejnou debatu, blokovalo uživatele a selektivně omezovalo dosahy významných aktérů dle politických zakázek.

Musk tvrdí, že bývalé vedení Twitteru upozaďovalo zejména pravicově a konzervativně smýšlející uživatele a jejich témata. Bagatelizovalo také debatu o opatřeních proti šíření covidu. Což ostatně vychází postupně najevo. Bývalý šéf Twitteru mu dal v podstatě za pravdu, když v úterý napsal, že podle jeho názoru musejí sociální média odolávat kontrole, a to jak té korporátní, tak i vládní. „Twitter pod mým vedením i ten současný Twitter žádný z těchto principů nesplňují. Je to jenom moje vina, protože jsem v roce 2020 po vstupu aktivistů do společnosti na dodržování těchto principů netlačil,“ doznával se Dorsey v úterý na blogu služby Revue.

Spoluzakladatel Twitteru vyzývá k restartu fungování platformy za nových podmínek a píše, že je důležité, aby měli lidé v rukou nástroje pro svobodnou a nezávislou diskuzi a výměnu informací. „Umožnit vládě nebo několika korporacím vlastnit veřejnou konverzaci je cesta k centralizované kontrole,“ varoval.

Jestli by k podobné sebereflexi dospěl Dorsey i bez toho, aby ho k tomu přiměla tíha okolností a důkazů, těžko říct. Sám totiž přiznává, že část těchto rozhodnutí byla učiněna na základě peněz z reklam, jejichž příliv by mohl „nesprávný“ názor Twitteru ohrozit. Názorně však na tomto příkladu vidíme, kam a proč vede snaha jak národních vlád, tak evropských úředníků, kteří pod různými záminkami volají po čím dál tím větší cenzuře a sešněrování všech sociálních sítí. Muskovi dokonce hrozili zákazem Twitteru v Evropě, pokud se jim nepodřídí.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *