Biden varuje Si Ťin-pchinga před „nátlakovými“ akcemi na Tchaj-wanu

Americký prezident Joe Biden řekl na summitu G20 v Indonésii v pondělí svému čínskému protějšku Si Ťin-pchingovi, že oba jsou zodpovědní za to, aby zabránili konfliktu mezi oběma velmocemi. Jedná se o první osobní jednání od doby, kdy se Joe Biden stal prezidentem, a vztahy obou zemí jsou nejhorší za desetiletí.

Po vřelém obětí Biden podle vyjádření Bíleho domu zmínil během tříhodinové schůzky řadu obtížných témat, včetně námitek USA proti „nátlakovým a stále agresivnějším akcím Číny vůči Tchaj-wanu“ a „netržním ekonomickým praktikám“ Pekingu. Před novináři posléze jako výsledek jednání uvedl, že: „Jako vůdci našich dvou národů sdílíme podle mého názoru odpovědnost za to, abychom ukázali, že Čína a Spojené státy dokážou zvládnout naše rozdíly, zabránit tomu, aby se konkurence změnila v konflikt, a najít způsoby, jak spolupracovat na naléhavých globálních problémech, které vyžadují naši vzájemnou spolupráci.“

Americko-čínské rozhovory byly v posledních letech zmítány rostoucím napětím kvůli problémům od Hongkongu a Tchaj-wanu po Jihočínské moře, kvůli obchodním praktikám a americkým omezením čínských technologií. Je tedy zajímavé sledovat, zda se na pozadí ukrajinské krize budou obě velmoci skutečně snažit o napravení vztahů, jak o tom mluví američtí představitelé, podle kterých se je Peking i Washington snaží v posledních dvou měsících potichu stabilizovat.

Jak moc se to podaří záleží i na tom, do jaké míry ovlivní tyto vztahy i to, že se Si a ruský prezident Putin v posledních letech stále více sblížili, a znovu potvrdili své partnerství jen pár dní předtím, než Rusko napadlo Ukrajinu. Čína si ale dává pozor, aby Rusku neposkytla žádnou přímou materiální podporu, která by mohla vyvolat západní sankce proti ní. Na závěr čínský prezident řekl, že: „Svět očekává, že Čína a Spojené státy budou svoje vztahy náležitě řešit,“ a dodal, že se za tímto účelem těší na spolupráci s Bidenem.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *