Pokus o obsazení vládních budov příznivci bývalého prezidenta skončil v Brazílii neúspěchem
V brazilském hlavním městě Brasília v neděli vtrhli do budov státních institucí příznivci bývalého prezidenta Jaira Bolsonara, kteří nesouhlasí s jeho nástupcem Luizem Ináciem Lulou da Silva. Dostali se do parlamentu, nejvyššího soudu a prezidentského paláce Planalto. Po několika hodinách bezpečnostní složky získaly dle Reuters nad budovami opět kontrolu.
Náměstí tří mocí, kde se nachází jak budova parlamentu, tak nejvyššího soudu i prezidentský palác, zaplavily tisíce protestujících. Místní média jejich počet odhadla na 3000. Předseda brazilského senátu Rodrigo Pacheco podle AP uvedl, že v pohotovost byl kvůli nepokojům uveden celý policejní aparát. Snímky agentury AP z paláce Planalto, který je oficiálním prezidentovým pracovištěm, ukazují demonstranty, jak listují v dokumentech na stole nebo se dostávají dovnitř budovy rozbitými okny. Prezident Lula da Silva se v té chvíli v hlavním městě nenacházel.
Bolsonarovi sympatizanti týden po skončení jeho funkčního období protestovali proti návratu levicově orientovaného Luly k moci už od konce října, kdy Lula ve volbách těsně porazil krajně pravicového prezidenta Bolsonara. Demonstranti blokovali silnice, zapalovali auta a shromažďovali se před armádními budovami, kde žádali ozbrojené síly o zapojení. Úřadu se Lula ujal minulou neděli. Bolsonaro svou porážku nikdy výslovně neuznal a k současnému dění se zatím nevyjádřil.
Útok odsoudil americký prezident Joe Biden, který jej označil za „nehorázný“. Podporu Lulovi vyjádřil i mexický prezident Andrés Manuel López Obrador, který mu prostřednictvím twitteru vzkázal, že „není sám a má podporu Mexika, amerického kontinentu i světa“. Z Evropy nepokoje odsoudil například francouzský prezident Emmanuel Macron či předseda Evropské rady Charles Michel.
Některé agentury dávají tyto události do kotextu s útokem přívrženců bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa na sídlo Kongresu v centru Washingtonu z 6. ledna 2021, kdy výhra Joe Bidena byla též velmi těsná, a mnozí Trumpovi příznivci ji považovali za zmanipulovanou.
CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína