Výrok soudu o nevině Andreje Babiše zahýbal sázkovými kurzy

Pražský městský soud dnes nepravomocně osvobodil bývalého premiéra a prezidentského kandidáta Andreje Babiše (ANO) i jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou v kauze Čapí hnízdo, která se týká padesátimilionové dotace na stavbu kongresového areálu ve středních Čechách. To se okamžitě projevilo na změnách kurzů sázkových kanceláří pro volbu prezidenta.

Soudce Šott odůvodňuje zprošťující verdikt velice obsáhle, po jeho vyhlášení déle než hodinu rekapituloval trestní řízení a až poté se dostal k hodnocení důkazů. Zatím stále není zřejmé, na základě jakého právního názoru Babiše a Nagyovou osvobodil. Výpovědi obou obžalovaných nicméně podle něj nebyly konzistentní, přesvědčivé ani logické. Státní zástupce Jaroslav Šaroch tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce. Šaroch navrhoval pro Babiše i Nagyovou tříleté podmínky s pětiletou zkušební dobou. Chtěl pro ně také peněžité tresty, u Babiše deset milionů korun, u Nagyové půl milionu korun.

Náladu a preference ve společnosti mnohdy sázkové kanceláře dokáží vystihnout lépe, než agentury pro výzkum veřejného mínění. Sázkové kurzy na celkové vítězství ve volbách se tak za uplynulé dny změnily hned několikrát. Ještě v pátek byl u sázkových kanceláří favoritem Petr Pavel v kurzu okolo 1,85:1, v neděli večer po Superdebatě v České televizi kurz klesl až na hodnotu 1,55:1, jako by měl vítězství téměř jisté. Vše se ale změnilo právě po vynesení osvobozujícího rozsudku dnes dopoledne, kdy kurz na výhru generála ve výslužbě opět vzrostl na 1,7:1 u Tipsportu a Chance, respektive 1,75:1 u Fortuny.

Kurz na Andreje Babiše, jako vítěze prvního kola, začal klesat až na 1,6:1 po 11 hodině. Podle sázkových kanceláří by nyní Danuše Nerudová mnoho šancí na výhru neměla a kurzy vyletěly až na hodnotu 4,85:1. I když se státní zástupce odvolá, na nastaveném kurzu to zřejmě nic nezmění, protože případný další soud bude probíhat až po prezidentské volbě.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *