V německé vládní koalici se znovu otevírá spor ohledně jaderné energie

Předsedkyně německého parlamentu Bärbel Basová z vládní sociální demokracie (SPD) požaduje ukončit debatu o dalším prodloužení chodu německých jaderných elektráren a soustředit se na budování zdrojů obnovitelné energie.

Basová v rozhovoru pro deník Neue Osnabrücker Zeitung varovala před úvahami o nákupu nového paliva, což by podle ní vedlo k prodloužení chodu reaktorů i o desetiletí. Německo původně zamýšlelo trvale odstavit své poslední tři jaderné elektrárny na konci loňského roku, kvůli energetické krizi ale odpojení odložilo na polovinu letošního dubna. „Nic si nenalhávejme. Pokud bychom nyní koupili nové nukleární palivo, poběží staré jaderné elektrárny možná ještě dvacet let. Měli bychom zachovat stávající prodloužení do dubna, debatu skončit a urychlit výstavbu zdrojů obnovitelné energie,“ řekla.

Její sociální demokracie a také koaliční Zelení chtějí jadernou energetiku opustit, naopak FDP a také opoziční konzervativní unie CDU/CSU navrhují vzhledem k současné energetické situaci udržet reaktory v provozu ještě dva roky. Ministr dopravy Volker Wissing ale varoval, že ekologický přínos elektromobilů by mohl být pouze omezený, pokud se k jejich nabíjení nebude využívat jaderná energie, která je bezemisní. „Potřebujeme expertní odpověď na otázku, jak můžeme zajistit stabilní a cenově dostupné dodávky energie a současně dosáhnout cílů v ochraně klimatu,“ dodal.

Je obtížně pochopitelné, že v rámci tzv. Zeleného údělu nejsou odpovědní politici schopni domyslet kontext a důsledky svého jednání. Prosazování elektromobilů na straně jedné, a neschopnost zajistit pro ně dostatek požadované „čisté“ energie na straně druhé jen ilustruje to, jakou slepou uličkou se může tato cesta velmi brzy stát. Bylo by to problematické i za normálních okolností, natož v době této bezprecedentní energetické krize, kdy průmysl i občané čelí skokovému nárůstu cen energií, a v mnoha případech jejich nedostatku jako takovému. Bohužel naše současná vláda se k tomuto trendu nejen bez výhrad přidává, ale naopak se pyšní jeho finálním prosazením v době našeho evropského předsednictví. To vše může vést v konečné podobě až k výraznému omezení, nebo dokonce k likvidaci domácího automobilového průmyslu, na kterém je naše ekonomika životně závislá.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *