Ivan Bartoš poškodil jméno Pirátů, říká zakladatel strany

Důvodem je videozdravice, kterou Ivan Bartoš z pozice vicepremiéra pro digitalizaci natočil pro společnost Meta. Někteří Piráti jeho počin vnímají jako porušení hodnot strany a volají po trestu. Podle zakladatele Pirátů Jiřího Kadeřávka se z Bartoše stal maskot Mety, která z hlediska ochrany soukromí, např. na Facebooku, představuje to nejhorší.

Ivan Bartoš a Jiří Kadeřávek

„Jsem rád, že se Meta rozhodla zaměřit na aktivity i na našem trhu. Je to další krok k budování zodpovědné společnosti a online podnikání na internetu. Abychom toho dosáhli, musíme se zaměřit na zvyšování digitálních dovedností, ochranu soukromí, zmenšování digitální propasti, zamezení digitálnímu vyloučení a na boj s dezinformacemi a nezákonným obsahem,“ říká Bartoš ve videu, které natočil pro společnost Meta. Bartoše se v něm představuje jako vicepremiéra pro digitalizaci. Meta dané video používá k propagaci své nové facebookové stránky. Celé video naleznete ZDE.

Na stranickém fóru Pirátů tento počin vyvolal anketu s názvem: „Připadá vám propagace společnosti Meta Ivanem Bartošem v souladu s pirátskými hodnotami?“ 

https://forum.pirati.cz/viewtopic.php?p=825423

I slova, která Bartoš ve zdravici použil, některé jeho spolustraníky rozčilila. „Facebook, potažmo Meta, ztělesňuje nadnárodní korporaci, proti které bychom měli bojovat, ne jim dělat reklamu. Meta je korporace, která nejenže vydělává na porušování soukromí svých uživatelů, ale také zneužívá daňových rájů,“ vyčítá Bartošovi na fóru Lukáš Doležal ze zahraničního odboru Pirátů.

Filip Krska z krajského sdružení Pirátů na Vysočině přisazuje: „Řekněte prosím někdo, že to je deep fake. Pokud ne, za mě je to za hranou a důvod k rezignaci případně odvolání ze všech funkcí.“

Exposlanec František Navrkal z rozhodčí komise Pirátů spolustraníkům sdělil, že prý za to už předsedu strany „sprdnul“. „IMO by bylo fér, aby se aspoň veřejně omluvil a zaplatil straně třeba 150 tisíc CZK jako kompenzaci za poškození jejího dobrého jména,“ dodal Navrkal.

Zakladatel Pirátů Jiří Kadeřávek míní, že Bartošovým chováním došlo k veliké škodě, která neřešením bude pouze narůstat. „Já si nedovedu představit autentičtější popření prvního programového cíle strany, než když se předseda strany stane maskotem společnosti, která kombinací dosahu a technologie představuje z hlediska ochrany soukromí občanů, samospráv, vlád to nejhorší, co před námi stojí. Když přesvědčuje občany, že s regulací zásahů do soukromí by se to vlastně nemělo přehánět. Jedná se o masivní poškození dobrého jména strany a prostě to nelze omluvit,“ napsal.

Sám prý myslí na ty desetitisíce a miliony voličů, kteří jim v minulosti dali hlas, aby nyní zjistili, že podporovali politiky ve „službách Mety“. „Ne, prostě já nenacházím žádné vysvětlení, jedině snad, že byl k videu Ivan donucen, což je sice dost šílená myšlenka, ale tváří v tvář znalostem o tom, kolik toho Meta o každém z nás ví, vlastně logická,“ dodal Kadeřávek.

„Já věřím, že Ivan Bartoš ví, co teď musí udělat. A to, čím dříve, tím lépe, dříve, než to bude muset udělat pod nátlakem. Dejme si týden. Předseda způsobil škodu a damage control je na předsedovi. Ale jednej, Ivane, rychle,“ uzavřel.

Na výtky svých spolustraníků reagoval na fóru i Bartoš. Prohlásil, že věří, že každý má právo na svobodné šíření informací i na soukromí, a to jak ve skutečném světě, tak i v tom digitálním. Jako vicepremiér pro digitalizaci se proto prý intenzivně zabývá otázkou ochrany osobních dat, problematikou algoritmů sociálních sítí, možnostmi zvyšování digitálních dovedností lidí a firem i bojem proti dezinformacím a šíření nelegálního obsahu.

Lukáš Hejduk z kontrolní komise Pirátů na to reagoval, že se za roky v politice Bartoš posunul. Buď „pro život ve velký politice ztratil totální kontakt s tím, na čem se strana budovala“, nebo „se rozhodl ukázat velký prostředníček podstatné části členské základny a speciálně lidem, kteří to s Pirátama často táhnou už dost dlouho.“

CENZURA Donald Trump Drahé energie Elon Musk Energetická krize EU Francie GREEN DEAL ideologie imigrace Joe Biden Korupce LGBT Maďarsko Multikulturalismus Názor Německo Petr Fiala Politika Prezidentské volby 2023 pětikoalice Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *