Slovenská vláda rozhodla o nulovém navýšení cen elektřiny pro občany

V příštím roce se slovenským domácnostem nezvýší cena elektřiny. Cena plynu a tepla ale vzroste shodně o 15 procent. Ve čtvrtek to oznámil slovenský premiér Eduard Heger. V případě, že by nedošlo k zásahu vlády, cena elektřiny by se domácnostem podle Hegera zvýšila o 380 procent.

Slovenský premiér Eduard Heger (Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti OLaNO).

Ceny elektřiny pro domácnosti na Slovensku se mění jen jednou ročně, vždy 1. ledna. Podle slovenských médií se vláda dohodla s hlavním výrobce elektřiny, firmou Slovenské elektrárny, že cena silové elektřiny nestoupne nad 61 eur za MWh (1500 korun). Dotovat bude i dodavatele. V ČR je elektřina zastropována na ceně 6000 Kč za MWh.

Na kolik opatření vyjde, Heger nesdělil, uvedl ale, že bez zásahu vlády by rodiny zaplatily na energiích o šest miliard eur (146 miliard Kč) více a na základě opatření kabinetu každá domácnost v příštím roce ušetří 3000 eur (zhruba 73 tisíc Kč).

Jak to bude v případě firem, zatím není jasné.

Pokud by nedošlo ke zmíněným opatřením, zvýšila by se cena elektřiny pro domácnosti v průměru o 380 procent, plynu o 225 procent a tepla o 80 procent, podotkli představitelé slovenské vlády.

Zatímco slovenská vláda po dohodě s akcionáři zajistila nulové navýšení cen elektřiny, česká vláda jakožto většinový vlastník nezařídila nic, krom cenového stropu, který lidem zdražuje elektřinu minimálně o 100% a ještě bude ČEZu kompenzovat ušlé zisky, tedy veškeré částky nad stanovený strop.

Ve chvíli, kdy má ČEZ rekordní zisky, (článek ZDE) a kdy ČEZ rozhodl o vyplacení prémie 60 tisíc korun každému zaměstnanci (článek ZDE), je počínání české vlády přinejmenším dosti zvláštní. Nabízí se otázka, proč nevyjednala stejné podmínky jako slovenská vláda? To nechť si zhodnotí každý volič individuálně.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *