Německo chtělo rychlou porážku Ukrajiny, prozradil bývalý britský premiér Johnson

Bývalý britský premiér Boris Johnson si v rozhovoru pro CNN nebral servítky. Podle jeho slov Francie až do poslední chvíle nevěřila, že ruská invaze začne. Současně potvrdil, že Německo zpočátku upřednostňovalo rychlou porážku Ukrajiny před dlouhým konfliktem. A Řím podle Johnsona odmítal vůči Moskvě zaujmout tvrdý postoj.

„Tahle věc byla obrovským šokem… Viděli jsme, jak se ruské praporní taktické skupiny hromadí, ale různé země na to měly velmi odlišné úhly pohledu,“ řekl Johnson.

„Německý názor byl v jedné fázi, že pokud by se to mělo stát, což by byla katastrofa, pak by bylo lepší, aby celá věc skončila rychle a aby se Ukrajina rozpadla,“ tvrdil Johnson s tím, že Berlín měl pro tento přístup „všechny druhy rozumných ekonomických důvodů“.

„Nemohl jsem to podpořit, myslel jsem si, že je to katastrofální způsob, jak se na to dívat. Ale chápu, proč to takto vnímali,“ pokračoval Johnson. Německo se od invaze Moskvy na Ukrajinu rychle snaží snížit svou závislost na ruské energii.

Francouzi zase do poslední chvíle nevěřili, že se invaze uskuteční. „Nepochybujte o tom, že Francouzi možnost vpádu Ruska na Ukrajinu do poslední chvíle popírali,“ řekl také Johnson.

Podle něj francouzský prezident Emmanuel Macron stál v čele evropských snah odradit Vladimira Putina od invaze na Ukrajinu, a proto ho také v Kremlu navštívil několik týdnů předtím, než ruský vůdce nařídil svým jednotkám vstup do země.

V březnu bylo šéfovi francouzské vojenské rozvědky, generálu Ericu Vidaudovi, doporučeno, aby odstoupil ze svého postu kvůli tomu, že „nepředvídal“ ruskou invazi na Ukrajinu, řekl CNN jeden z vojenských zdrojů.

Johnson také kritizoval počáteční reakci Itálie. Tvrdil, že se italská vláda, vedená v té době Mariem Draghim, zdráhala zaujmout jednoznačný postoj. „V jedné fázi jednoduše říkala, že nebude schopna podpořit pozici, kterou jsme zaujímali, vzhledem ke své masivní závislosti na ruských surovinách,“ uvedl Johnson.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *