Biden si spletl Cherson s iráckou Fallúdžou

Americký prezident Joe Biden na středeční tiskové konferenci v Bílém domě řekl, že Rusové opouštějí město Fallúdža, které se nachází v Iráku. Na mysli měl přitom ukrajinský Cherson. Přeřeknutí se dopustil, když mluvil o případné dohodě mezi Ruskem a Ukrajinou. Po krátké chvíli se s lehkým úsměvem opravil. Není to poprvé, co si prezident spletl pojmy.

„Myslím, že kontext je takový, že ať už se stahují z Fallúdže, nebo ne, a… myslím z města Cherson,“ zasekl se během věty Biden. Poté se opravil a vysvětlil, že očekává, že si obě strany budou přes zimu „lízat rány“ a rozhodnou se, zda uzavřou kompromis.

Fallúdža je irácké město, ve kterém došlo v roce 2004 k jedné z nejkrvavějších bitev v rámci americké invaze do Iráku. Pokud by v Chersonu došlo na městský boj, hrozila by zřejmě podobná řež, což mohlo být zdrojem Bidenovy okamžité asociace.

Ruská armáda nicméně pár hodin před Bidenovým proslovem oznámila, že se z jihovýchodního ukrajinského města stahuje.

Není to poprvé, co prezident Biden zaměnil válku na Ukrajině s konflikty na Blízkém východě. Letos na jaře při svém projevu v Kongresu řekl, že Američané stojí při íránském lidu, i kdyby Vladimir Putin obklíčil Kyjev s tanky. Viceprezidentka Kamala Harrisová mu po chvíli napověděla, aby se opravil.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Elon Musk Energetická krize EU Francie GREEN DEAL ideologie imigrace Joe Biden Korupce LGBT Maďarsko Multikulturalismus Názor Německo Petr Fiala Politika Prezidentské volby 2023 pětikoalice Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Čína

Autor: Novinky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *