ČEZ oznámil osminásobné navýšení zisků. Následně informoval o dalším zvýšení cen elektřiny

Čistý zisk skupiny ČEZ za tři čtvrtletí letošního roku činí 52,3 miliardy korun, jak dnes společnost oznámila. Minulý rok to za stejné období bylo 6,7 miliard. Firmu ze sedmdesáti procent vlastní stát, takže si díky rekordním ziskům může přijít až na 42 miliard korun na vyplacených dividendách. Následovalo oznámení, že ČEZ od začátku příštího roku zdraží elektřinu.

Ve čtvrtek ráno energetická společnost ČEZ oznámila rekordní zisk za první tři čtvrtletí letošního roku, kdy čistý zisk skupiny ČEZ činí 52,3 miliardy korun. Minulý rok to za stejné období bylo 6,7 miliard, aby pak o několik hodin později informovala o úpravě ceníku. Od začátku příštího roku zdraží elektřinu. Většina zákazníků bude od ledna platit vládou zastropované ceny, klienti si u nejběžnějších sazeb měsíčně připlatí kolem 300 korun. Zdražení se netýká zákazníků, kteří mají cenu smluvně fixovanou.

ČEZ tak učinil krok, před kterým mnoho odborníků varovalo, tedy, že zcela úmyslně využije onen vládní strop ke zvýšení svých vlastních zisků. Nutno dodat, že tak nečiní pouze ČEZ a lze předpokládat, že se k tomuto (pro ně) ekonomicky výhodnému kroku uchýlí i další energetické společnosti.

Nové ceníky pro příští rok totiž připravují i ostatní dodavatelé energií. V tomto týdnu už ohlásila zdražení elektřiny a plynu také Pražská energetika, u níž rovněž většina zákazníků bude platit vládou zastropované ceny. Proti současnosti si tak průměrná pražská domácnost připlatí nižší stovky korun měsíčně.

Úpravu cen finalizuje také další velký dodavatel E.ON. „Vzhledem k extrémní situaci na energetických burzách v tomto roce, která se do cen energií na další rok propisuje, budeme muset ke zdražení standardních ceníků, stejně jako naše konkurence, přistoupit,“ řekl v úterý ČTK mluvčí firmy Roman Šperňák.

Lze se domnívat, že stát do tohoto způsobu navýšení zisků na úkor spotřebitelů nezasahuje z důvodu faktu, že je vlastníkem ČEZU ze sedmdesáti procent, což v praxi znamená, že díky astronomickým ziskům získá na dividendách zhruba 36 až 42 miliard korun do státní kasy.


Ve světle těchto skutečností a s přihlédnutím k faktu, že stát je tím, kdo ovládá ČEZ a kdo zároveň realizuje energetickou politiku státu, lze konstatovat, že vláda Petra Fialy netuší co dělá a nebo naopak přesně ví co dělá. V obou případech je to ztráta pro občany a podnikatele a zisk pro energetické korporace a státní aparát.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Elon Musk Energetická krize EU Francie GREEN DEAL ideologie imigrace Joe Biden Korupce LGBT Maďarsko Multikulturalismus Názor Německo Petr Fiala Politika Prezidentské volby 2023 pětikoalice Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *