Maďarsko nepodpoří společnou půjčku EU za účelem poskytnutí finanční pomoci Ukrajině

Maďarsko odmítá návrh Evropské komise, která navrhuje balíček měsíční finanční podpory ve výši 1,5 miliardy eur na pokrytí finančních potřeb Ukrajiny v příštím roce. V Sofii to oznámil maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

Maďarsko je připraveno pokračovat v poskytování finanční podpory Ukrajině na bilaterální bázi, ale v žádném případě nepodpoří společnou půjčku Evropské unie na tento účel, řekl v pondělí v Sofii šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó. S odvoláním na agenturu MTI o tom informoval zpravodaj TASR v Budapešti.

Szijjártó na setkání ministrů zahraničí Středoevropské iniciativy (CEI) v Bulharsku ocenil, že Brusel připravuje nový balíček pomoci Kyjevu, ale dodal, že Maďarsko pomáhá sousední Ukrajině různými způsoby mnohem déle než země, které se dnes prezentují jako nejlepší přátelé Kyjeva.

Budapešť podle něj již vynaložila desítky a stovky milionů eur na podporu zdravotnictví, školství, kulturních institucí a církví na Ukrajině, přičemž Maďarsko poskytovalo pomoc již před vypuknutím války.

Maďarský ministr odmítl návrh Evropské komise na přijetí společné půjčky. „Takovou půjčku jsme již jednou podpořili v případě epidemie koronaviru, ale už toho bylo dost!“ Szijjártó zdůraznil.

Komise navrhuje měsíční finanční podporu ve výši 1,5 miliardy eur na pokrytí finančních potřeb Ukrajiny v příštím roce, přičemž legislativní iniciativa by měla být předložena tento týden, uvedla agentura MTI.

SEI, založená v roce 1989, sdružuje země střední a východní Evropy od Itálie po Ukrajinu. Jejím původním cílem bylo podpořit evropskou integraci a hospodářské změny v reformovaných zemích.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Elon Musk Energetická krize EU Francie GREEN DEAL ideologie imigrace Joe Biden Korupce LGBT Maďarsko Multikulturalismus Názor Německo Petr Fiala Politika Prezidentské volby 2023 pětikoalice Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *