EU upřednostní obnovitelné zdroje před ochranou investic

Evropská komise považuje za nevyhnutelné, aby EU jako celek vypověděla tzv. Smlouvu o energetické chartě. Tato smlouva – jejímž účelem je ochrana investic v energetice – dlouhodobě neodpovídá směřování energetiky v EU k obnovitelným zdrojům. 

Na Evropské úrovni se začíná zvažovat, zda si Evropská unie jako celek může dovolit být i nadále signatářem Smlouvy o energetické chartě. Tato smlouva je podle členských států nekompatibilní se současnou proměnou energetiky k obnovitelným zdrojům. Nejpravděpodobnější možností proto nyní je, že smlouvu vypoví celá Evropská unie.

Již v průběhu minulého roku oznámilo celkem 5 členských států EU, že smlouvy vypoví. Jedná se přitom o podstatné hráče evropské energetiky – záměr oznámilo Německo, Francie, Nizozemsko, Polsko a Španělsko.

Signatářské státy se v průběhu loňského roku snažily smlouvu upravit tak, aby novému pojetí energetiky odpovídala. Společné jednání ovšem nikam nevedlo. V jednání byl také návrh změn, které ale nebyly přijaty, a smlouva je proto stále nerevidovaná.

A jak už to tak v byrokratické Evropské unii bývá, zatímco záměr vypovědět smlouvu o energetické chartě se zdá být daný, o formě a způsobu jejího vypovězení je mnohem více neznámých.

Pro případ, že bude smlouva některým státem vypovězena, totiž smlouva obsahuje speciální ustanovení o skončení platnosti smlouvy  (v angličtině tzv. „sunset clause“). Podle tohoto ustanovení se totiž smlouva uplatní ještě dvacet let po jejím vypovězení.

Zatímco země EU by se mezi sebou mohly dohodnout, že se tímto ustanovením nebudou řídit, u zemí mimo EU by to mohl být problém. Podle dokumentu totiž prozatím žádná smluvní strana, která není členem EU, nenaznačila, že by byla takovému řešení otevřená.

Takže místo toho, abychom se maximálně zajímali o to, jak udělat v této době energetické krize energii cenově dostupnou pro široké spektrum firem a občanů, dál kráčíme směrem pouze k obnovitelným zdrojům, ze kterých jsme si pro jistotu vyřadili cenově dostupný ruský plyn, aniž bychom ho měli jak, a čím nahradit. A pokud je politika Evropské unie v tomto zcela katastrofální, energetická politika České republiky ji v tom zdatně sekunduje, a to bez ohledu na to, že jako jediní v Evropě máme elektrické energie dostatek a dokážeme ji vyrobit za zlomek ceny, než okolní státy. Na peněženkám občanů České republiky se to ovšem nijak neprojeví, naopak platí za energie téměř nejvíce z celé Evropy.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *