Evropa obviňuje USA, že profitují z války, zatímco země EU trpí

Představitelé EU zaútočili na amerického prezidenta Joea Bidena kvůli nebetyčně vysokým cenám plynu, prodeji zbraní a dalšímu obchodu, protože tato sobecky protekcionalistická politika ničí západní jednotu.

Ruská invaze na Ukrajinu a následné sankce uvrhují evropské ekonomiky do recese, raketově roste inflace, a dodávky energie pro firmy i průmysl ohrožují tuto zimu její rychle rostoucí ceny, výpadky a nedostatek. Ve snaze snížit svou závislost na ruské energii se země EU místo toho obracejí na LNG plyn z USA, ale cena, kterou Evropané platí, je téměř čtyřikrát vyšší než se za ten stejný plyn platí v Americe.

Levnější energie se tak rychle stala obrovskou konkurenční výhodou pro americké společnosti. Podniky plánují nové investice v USA, nebo dokonce své stávající podniky z Evropy do amerických továren přesouvají . Zrovna tento týden chemická nadnárodní společnost Solvay oznámila , že si pro nové investice vybírá USA před Evropou. Podobně reagují i další klíčoví průmysloví giganti EU. Na pozadí sankcí si likvidujeme průmysl a ještě si jeho zničení draze platíme.

Přinášíme aktuální vyjádření některých evropských politiků:

„Spojené státy sledují domácí agendu, která je bohužel protekcionistická a diskriminuje americké spojence,“ uvedl k tématu Tonino Picula, vedoucí osoba Evropského parlamentu pro transatlantické vztahy.

„Faktem je, že když se na to podíváte střízlivě, země, která z této války nejvíce profituje, jsou USA, protože prodávají více plynu a za vyšší ceny a protože prodávají více zbraní,“ řekl vysoký úředník serveru POLITICO. 

„Amerika si musí uvědomit, že veřejné mínění se v mnoha zemích EU mění.“ Nejvyšší představitel, hlavní diplomat EU Josep Borrell, vyzval Washington, aby reagoval na evropské obavy. „Američané, naši přátelé, přijímají rozhodnutí, která na nás mají velmi negativní ekonomický dopad,“ řekl.

To, že jsme na historické křižovatce, zaznívá ovšem i z úst dalších vysokých představitelů EU s tím, že dvojitým narušením obchodu ze strany amerických dotací pro své firmy a vysokých cen energií pro Evropu riskuje, že se veřejné mínění obrátí jak proti válečnému úsilí, tak proti transatlantické alianci.

Francouzský prezident Emmanuel Macron řekl, že vysoké ceny plynu v USA nejsou „přátelské“ a německý ministr hospodářství vyzval Washington, aby ukázal více „solidarity“ a pomohl snížit náklady na energie.

„Zákon o snižování inflace je velmi znepokojující,“ řekla nizozemská ministryně obchodu Liesje Schreinemacher. „Potenciální dopad na evropskou ekonomiku je velmi velký.“

USA stížnosti Evropy odmítly. „Růst cen plynu v Evropě je způsoben Putinovou invazí na Ukrajinu a Putinovou energetickou válkou proti Evropě, tečka,“ řekl mluvčí Bidenovy Národní bezpečnostní rady. Vývoz zkapalněného zemního plynu z USA do Evropy „dramaticky vzrostl a umožnil Evropě diverzifikovat se od Ruska,“ řekl mluvčí NSC.

Washington nehodlá ustoupit ani v takzvaných Bidenem plánovaných zelených dotacích, které podle Bruselu nespravedlivě odklánějí obchod od EU a hrozí zničením evropského průmyslu.

Na základě těchto indicií to vypadá, že Amerika se rozhodla vyřešit domácí recesi prostřednictvím konfliktu na Ukrajině a totálního finančního vyždímání Evropy. Je smutné, že evropští úředníci a lídři na to přicházejí až ve chvíli, kdy je pozdě. Nord Stream je zničen, plyn bychom neměli jak brát, i kdybychom se vrátili k dohodám s Ruskem, na cenu z USA nemáme žádné páky a přesto stále věříme, že s námi budou jednat jako s přítelem. A to i přes to, že se americká administrativa netají s tím, že to tak nebude. A ještě smutnější je, že naši vládní činitelé to nejen nereflektují, ale ještě to před občany víceméně tají.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *