Krbová kamna a kotle na plyn čeká zákaz, ať chceme nebo ne

Krbová kamna a kotle na plyn v příštích letech čeká přísné omezení či úplný zákaz. Jakmile se totiž stabilizují ceny energií, provoz domácích kotlů na uhlí a krbů na dřevo, kterými si rádi, a nyní i nuceně, vytápíme své domácnosti a chaty, čeká v nejbližších letech nejspíše zákaz, a to i díky novým ekologickým normám, které vydala Evropská komise.

Energetická krize znamenala pro miliony Evropanů v současnosti nutnost k návratu k vytápění dřevem, neboť ceny energií v čele s elektřinou, plynem ale i cenou tuhých paliv dosahují extrémních čísel. V příštích letech, po tom co se očekává, že se ceny energií přiblíží zpět cenám před začátkem invaze na Ukrajinu a začátkem energetické krize, se ale očekává konec. Nová legislativa EU se totiž chystá výrazně omezit emise prachových částic, které jsou produkovány hlavně v domácnostech. Podle EU mohou tyto emise za stovky tisíc předčasných úmrtí jen v Unii.

Evropská komise tak navrhla v boji proti znečištění ovzduší nové ekologické normy, které by měly zajistit snížení emisí prachových částic na polovinu. Do roku 2030 by se tak oproti současným emisím 25 mikrogramů na metr krychlový vzduchu v ročním průměru měla hodnota snížit pod deset mikrogramů na metr krychlový taktéž v ročním průměru.

Tyto prachové částice stojí podle evropského komisaře pro životní prostředí Virginijuse Sinkevičiuse za předčasným úmrtím téměř 300 000 tisíc Evropanů. A podle něho by „čerstvý vzduch by neměl být luxusem, měl by být považován za základní lidské právo,“. Úprava legislativy, která by měla přinést snížení těchto emisí v rámci celé sedmadvacítky by tak měla podle komisaře zajistit nejméně o 70 % méně předčasných úmrtí. Státy ale budou muset výrazně regulovat hlavní zdroje těchto emisí, mezi které patří právě kotle na tuhá paliva a krby.

I když lokálních topenišť v posledních letech ubylo a značná část jich byla modernizována, emise v podobě prachových částic PM 2,5 to snížilo jen mírně. Podle Ministerstva životního prostředí ČR se domácnosti i nadále podílí na emisích těchto částic téměř z 80 %. Jednotlivé státy EU včetně České republiky, budou tedy v příštích letech nuceny najít různá řešení jak emise částic PM 2.5 snížit.

A tak ačkoliv země Evropské sedmadvacítky v posledních měsících spalování uhlí a dřeva spíše podporují (jelikož jim vlastně nic moc jiného nezbývá) a kotle na pevná paliva a krby se staly záchranou pro vytápění mnoha domácností, pokud se politika EU nezmění, a my na ni přistoupíme, konec těchto způsobů vytápění v domácnostech, ale i firmách je už nejspíš nevyhnutelný, což může být pro mnohé z nich zcela likvidační.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *