Důchod 13 tisíc, zálohy na elektřinu 19 tisíc. Realita jedné z mnoha seniorek

Současné vysoké ceny energií a výše záloh těžce dopadají na velkou část obyvatel. Jednou ze skupin, které aktuální situace ohrožuje nejvíce, jsou senioři. A mezi nimi pak zvlášť ti, kteří žijí osamoceně. Přestože se ve svých výdajích maximálně uskromňují, nejsou si jisti, jestli to bude stačit. Takový je i případ paní Evy z Karlových Varů.

SPOLU - ZAJISTÍME SENIORŮM DŮSTOJNÝ ŽIVOT

Reportáž s 82 letou ženou natočila CNN Prima. Tato žena aktuálně ve svém domě žije pouze ve dvou místnostech a musela přejít na topení v kamnech, které narychlo sehnala.

Za elektřinu musela doplatit 32 tisíc korun, nové zálohy měly být 19 tisíc. „Říkala jsem si, že to není možné. Můj důchod je necelých 13 tisíc. Myslela jsem si, že nějak to ustojím, ale kdyby mi příští měsíc strhli stejnou částku, je to v háji,“ postěžovala si seniorka.

Paní Eva celý život pracovala. Domek koupila z našetřených peněz před 20 lety. Rodinu už nemá, zůstala sama. S topením jí pomáhá bývalý soused, který k ní pravidelně dojíždí. Společnost jí dělají i dvě kočky. „Je to těžké pro všechny seniory, nic pozitivního se najít nedá. Mně je 82 a už si nemůžu přivydělat,“ prohlásila.

K pravidelnému důchodu chodí paní Evě ještě sociální dávky, i ty ale tentokrát přišly kvůli prezidentskému vetu zákona o státním rozpočtu pozdě. Paní Evě ale uleví nové zálohy, od prosince by neměla platit více než pět tisíc. A pomáhají i lidé. „Teď mi volala jedna paní, že mi daruje dřevo. Já jsem řekla, že moc děkuju, to budu potřebovat. Myslela jsem, že mi to vyjde, ale na dřevo ne. Nejprv jsem se ale styděla,“ přiznala Eva.

Nastavíme-li tomu zrcadlo předvolebních slibů ,které na občany chrlila aktuální vláda z bilboardů, dostáváme se do velice bizarní situace, kdy lze konstatovat, že tato vláda pracuje na stejném principu, jako většina politických subjektů a to po vzoru „nikdo vám nedokáže dát tolik, kolik my vám toho dokážeme slíbit“.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *