Ukrajinští úředníci zpronevěřili 170 milionů korun, měly být na vesty pro vojáky

Bývalé vedení ukrajinského patentového úřadů zpronevěřilo 250 milionů hřiven (170 milionů korun). Částka byla původně určena na nákup neprůstřelných vest pro armádu. Ve čtvrtek o tom informoval Státní úřad pro vyšetřování (DBR), který má na Ukrajině funkci kriminální ústředny.

Někdejší vedení patentového úřadu bylo společně s úřednicí na ministerstvu hospodářství a vedoucím dobrovolnické organizace obviněno, že státní peníze určené na nákup neprůstřelných vest převedlo na účet charitativního spolku. Odtud pak peníze prostřednictvím několika firem doputovaly do rukou obviněných, kterým nyní hrozí až 12 let vězení.

Bývalý ředitel úřadu UkrPatent podle vyšetřovatelů opustil zemi. Kriminalisté uvedli, že obstavili účty firem zapojených do podvodného schématu a že přijali opatření pro zajištění náhrady škody způsobené ukrajinskému státu.

Navzdory zlepšení v posledních letech má ukrajinská státní správa nadále pověst, že je náchylná ke korupci, poznamenává tisková agentura DPA. Současně velmi angažovaná občanská společnost pomáhá zemi napadené Ruskem přežít. Tisíce dobrovolníků pomáhají nejen uprchlíkům, ale také vybírají peníze a věcné dary od spacích pytlů, přes neprůstřelné vesty až po armádní vozidla.

Evropská komise v červnu doporučila kandidaturu Ukrajiny na členství v Evropské unii. Předsedkyně unijní exekutivy Ursula von der Leyenová tehdy ovšem uvedla, že země bude muset provést řadu nutných reforem, s nimiž je přijímací proces spojen. Kyjev by se měl zaměřit například na nedostatky v otázkách právního státu či v boji s korupcí.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Autor: iDnes, ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *