Video: Aktuálně o situaci v Kosovu. Díl 1

Situace v Kosovu a Metochiji se nadále vyostřuje, albánská vláda v rozporu s mezinárodní smlouvou o Kosovu obsadila úřední budovy v Srby obývané části země.

– Úředníci a zaměstnanci byli vyvedeni a do budovy přišly neidentifikované osoby, které úředníky nahradily. Místní samospráva je to totiž to poslední, co si smí srbská menšina spravovat sama. Tedy přesněji, do teď směla.

– To zcela pochopitelně zvedlo obrovskou vlnu nevole místního obyvatelstva, které se shromáždilo k protestům, které se zvrhly až k vrhání kamenů a násilné střety. O vážnosti střetů svědčí více než 50 civilistů, kteří vyhledali ošetření a bylo zraněno více než čtyřicet příslušníků mezinárodních sil KFOR. Počet zraněných albánských úředníků a příslušníků bezpečnostních složek není znám.

– Prezident Vučić již absolvoval setkání s pěti velvyslanci největších zemí světa, včetně USA a Číny, dnes v 11 hodin se setkal s velvyslancem Ruské federace, tohoto jednání se zúčastnil i ministr obrany spolu s náčelníkem generálního štábu armády Srbské republiky.

Od neděle 14 hodin je vyhlášen v Srbsku stav nejvyšší vojenské pohotovosti, na hranicích Kosova a Metochije je víc než 20 tisíc vojáků srbské armády. Dále bude srbský parlament jednat o aktivaci vojenských záloh a aktivaci stavu ohrožení země.

Jak bude na tuto situaci nahlížet Česká republika? Počká si na instrukce ze zahraničí nebo Lipavský vyšťourá poslední zbytky diplomatické odvahy a postoj kosovské strany odsoudí? Jak moc i tady uvidíme dvojí metr? Byli jsme jedni z mála, kteří tento nelegitimní státní konstrukt pod vládou válečných zločinců zvaný Kosovo mezinárodně uznal, tak si moc naděje nedávám. Jako perličku na závěr dodávám, že si s touto stále napůl válečně a mafií vyzbrojenou zemí hodlá EU včetně nás zřídit bezvízový styk.

Ve videu vidíte sílu srbských protestů ze dne 30.5.2023.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *