Místopředseda Správní rady VZP Miroslav Kalousek, by chtěl vyškrtnout zubaře ze zdravotního pojištění

„Kdyby bylo po mém, tak s výjimkou prevence pro děti do 18 let a sociálních případů bych vyškrtl stomatology ze zdravotního pojištění,“ říká místopředseda Správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR Miroslav Kalousek, který místo vzal na přímý apel ministra zdravotnictví Válka.

„Stál jsem o to, aby byl Miroslav Kalousek členem správní rady VZP a chci zároveň, aby byl místopředsedou správní rady, protože ho považuji za vynikajícího ekonoma a za člověka, který neplýtvá prostředky,“ řekl loni v prosinci pro Respekt ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. „Ukecal jsem ho. Za mě je výborný kandidát na člena správní rady VZP. Osobně si jej velmi vážím,“ dodal.

Aby bylo možné tento krok zavést, muselo by se reorganizovat tzv. Povinné zdravotní pojištění, které by se rozdělilo na to, na co v jeho rámci nárok máte a na co ne. Muselo by se zavést i zdravotního připojištění. O něm se v České republice dlouhodobě diskutuje nejen v souvislosti s poskytováním stomatologické péče. Pro jeho zavedení je třeba ale určit, co zahrnuje standardní zdravotní péče hrazená z povinného veřejného zdravotního pojištění, a co by zahrnovala nadstandardní péče hrazená ze zdravotního připojištění povinného.

Rozsah standardu a nadstandardu ve zdravotní péči podle Kalouska ale nestanoví politici takzvaně od stolu. Musejí to udělat lékařské odborné společnosti, ty nejlepší lékařské kapacity. Přičemž je podle něj jasné, že na léčbu toho, co je život ohrožující, lidé bezpodmínečně musejí mít nárok z povinného zdravotního pojištění. „A samozřejmě, že co se týče stomatologických zákroků, tak i laik ví, že většina z nich až na výjimky nepatří do té kategorie péče život ohrožujících zdravotních problémů. Takže až na děti a sociální případy bych stomatologickou péči vyškrtl ze zdravotního pojištění a každý by si ji platil nebo se na ni připojistil“.

Podle stomatologů stát prostě rezignoval na to, aby lidem ve stomatologické péči zajistil komplexní službu. Což se v praxi projevuje tím, že zdravotní pojišťovny ve svých úhradách zubařům plně nezaplatí jejich služby. Rozdíl v nákladech na péči tak stát prostřednictvím zdravotních pojišťoven přesunul stomatology a ti zase na pojištěnce. Byť ti si zároveň povinně platí zdravotní pojištění. Důsledkem je špatná dostupnost stomatologů, kteří berou pacienty takzvaně na pojišťovnu. Kritická situace je zejména v regionech.

Miroslav Kalousek sám říká, že jeho stály zuby jako nová Škoda Fabia. Dále říká: „No a ti, kteří by si to nemohli dovolit, tak budou mít ty zubní protézy vyndavací. Ty jsou teď dokonce na pojišťovnu. Otázka je, jestli by vůbec na tu pojišťovnu měly být. Já si myslím, že s výjimkou těch super sociálních případů by na pojišťovnu být neměly,“ říká místopředseda správní rady VZP Miroslav Kalousek.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *