Zdraží se autobusy i vlaky, někde až o 1/3, v jednání je snižování slev pro studenty a seniory

Cenu jízdného plánují zvednout téměř všichni železniční i autobusoví dopravci. Cestující si připlatí i v meziměstských autobusových spojích a za veřejnou dopravu v řadě měst. Vláda si chce navíc udělat analýzu, jestli by státnímu rozpočtu pomohlo další omezení slev na jízdném pro studenty a seniory.

České dráhy zvednou ceny u kilometrických tarifů o patnáct procent, u síťových jízdenek skoro o třetinu. Ceny budou zvedat také konkurenční dopravci Arriva a RegioJet. „Nejedná se ale o plošné zvýšení cen. Maximálně pět až deset korun jen ve vybraných relacích,“ informoval mluvčí společnosti Arriva Jan Holub. „Ceny jízdného neupravujeme plošně, ale zvlášť pro jednotlivé trasy,“ oznámila Alexandra Janoušek Kostřicová z RegioJetu. LeoExpres zatím zdražovat nechce. Od 11. prosince si lidé připlatí patnáct procent i za jednotnou jízdenku One Ticket, kterou lze využívat skoro ve všech vlacích bez ohledu na dopravce.

Zdražovat bude i krajská a městská doprava. O kolik se různí v jednotlivých krajích. V některých městech se zdražení plánuje již nyní, v některých až v březnu příštího roku, a to mnohdy až o ¼.

Omezení slev na jízdném navrhla Národní ekonomická rada vlády (NERV). To by mělo přispět ke snížení deficitu státního rozpočtu. Slevy ve veřejné dopravě se ale již od dubna snížily, a to ze 75 na 50 procent z jízdného. Tyto slevy mohou využívat děti a studenti do 26 let a senioři starší 65 let, systém se navíc rozšířil o invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně. Redukce slev měla podle původních odhadů vlády přinést ročně úsporu přes 1,8 miliardy korun. Podle aktuálních odhadů se úspora může blížit až třem miliardám, řekl ministr dopravy Kupka.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *