Piráti chtějí snížit věkovou hranici pro volby do EU parlamentu na 16 let

Předseda Pirátů Ivan Bartoš zveřejnil na svém facebookovém profilu status, ve kterém oznamuje příklon jeho strany ke změně volebního systému, zatím v rámci EU voleb, kdy cílem je snížit volební právo z 18 na 16 let.

Ivan Bartoš svým příznivcům oznámil, že „věci, které se teď řeší na úrovni EU se týkají hlavně mladých – jak si poradíme s klimatickou změnou, jak bude vypadat sociální pojištění, co uděláme s cenami energií. Právě na mladé nejvíc dopadnou případné (ne)přijaté změny, a tak do toho mají co mluvit. Pochopili to třeba v Německu nebo Belgii, kde budou v příštích evropských volbách volit i šestnáctiletí a sedmnáctiletí a uvědomuje si to i sám Europarlament, který chce reformovat svůj volební systém a snížení minimálního věku na 16 let do změn patří taky.“

Ivan Bartoš tak nepřímo připomíná, že právě dnešní mládež se stává tou radikální skupinou, která se nejvíce ztotožňuje s unijní ideologií Green Dealu.

Následně pokračuje, že „za Piráty jsme rozhodně pro. Možnost volit od šestnácti je krok správným směrem, protože řada věcí, které Europarlament řeší, se mladých nejen týká, ale taky je sami řeší. Myslet si, že se třeba o klimatickou změnu začínají zajímat až když můžou volit je iluze.“

„Doufám, že se podobné změny dočkáme v rámci Eurovoleb co nejdřív i u nás. Mladí musí mít možnost rozhodovat o své vlastní budoucnosti!“ dodal závěrem.

Pirátská strana má zastání v hnutí STAN, které též volá po snížení věkové hranice pro možnost volit. U odborné veřejnosti se to však zatím nesetkává s kladnou odezvou, jelikož volič by měl být především co nejvyzrálejší, což se u šestnáctiletých skoro dětí rozhodně říci nedá.

Pak tu je právní aspekt celé věci, kdy tu máme dnes nastavenou hranici 18 let, kdy krom toho, že můžete volit, můžete být i volen. Lze předpokládat, že zde bude tlak na to, aby toto právo zůstalo propojené a tedy aby si šestnáctiletý člověk mohl stát poslancem. Dvojí věková hranice platí v rámci naší legislativy pro funkci senátora a prezidenta.

Velice rychle se tak můžeme dostat do situace, kdy o osudu Evropy budou rozhodovat „děti“, které nemají ani dokončené střední vzdělání a o skutečném životě nevědí nic, ovšem za to díky angažovanému školství budou vědět, čeho si po nich EU žádá.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *