Čeští stoupenci zavedení eura zuří, koruna je k euru nejsilnější za 11 let

Česká měna se v úterý dostala na nejsilnější hodnotu k euru od srpna 2011. Zpevnila na 24,18 Kč/EUR, což je velice špatná zpráva pro mnoho neziskových organizací i angažovaných jednotlivců, kteří bojují za likvidaci „slabé“ české koruny, kterou by podle nich mělo nahradit „silné“ euro.

Propad přišel kolem poledne, kdy koruna posílila z 24,25 na 24,18. Ještě níže pak podle serveru Patria spadla těsně před pátou hodinou odpoledne na 24,16.

Jaké jsou důvody nynějšího posílení, není třeba podle analytika Komerční banky Martina Gürtlera zcela jasné. „České koruně se dařilo, a to bez zjevných kurzotvorných stimulů a za nezajímavého vývoje kurzu eura k dolaru,“ uvedl. „Koruna je tak nejsilnější od zhruba poloviny roku 2011. Silnější už byla pouze v roce 2008, když se před vypuknutím světové finanční krize obchodovala mírně pod 24 Kč/EUR,“ doplnil.

K americkému dolaru se obchodovala za 22,7 koruny za dolar, i tady posílila za den o 18 haléřů.

Kurz koruny k euru letos značně kolísá. Česká měna prudce oslabila na přelomu února a března, když Rusko zahájilo vojenský útok na Ukrajinu. Dostala se až na kurz 25,77 Kč/EUR, což bylo povzbuzením pro zastánce zavedení eura u nás, kteří okamžitě rozjeli kampaň, kdy hlavním motivem a argumentem byla právě aktuálně slabá koruna. Nutno dodat, že se jedná o neziskové organizace, které mají velice často dotace z různých fondů EU.

Dlouhodobě tu zastánci eura budují dezinformační kampaň, která se snaží lidi přesvědčit o výhodnosti eura, kdy je zcela úmyslně opomíjen fakt, že koruna byla Českou národní bankou (ČNB) několikrát uměle oslabena, díky čemuž je kurz takový jaký je. Ty nejvíce pesimistické odhady říkají, že bez zásahu ČNB by koruna byla na cca. 17 korunách za euro a ty nejoptimističtější hovoří až o 11-13 korunách za jedno euro.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *