Ukrajina zvýší Maďarsku a Slovensku poplatek za tranzit ruské ropy přes své území

Ukrajina chce od příštího roku zvýšit poplatek za tranzit ruské ropy do Maďarska a na Slovensko o více než 18 procent na 13,60 eura (331 Kč) za tunu. S odkazem na provozovatele ukrajinské sítě ropovodů Ukrtransnafta o tom v pondělí informovala agentura Bloomberg.

Ukrajinský podnik tvrdí, že ke zvýšení ceny je nucen kvůli tomu, že Rusové poškodili jeho energetickou infrastrukturu.

„Pokračující ničení ukrajinské energetické infrastruktury vedlo k výraznému nedostatku elektřiny, ke zvýšení jejích nákladů, k nedostatku paliva a náhradních dílů,“ stojí v dopise, do kterého měl Bloomberg možnost nahlédnout.

Ukrajina zvýšila poplatek za tranzit i v dubnu. Za rok je tak cena za přepravu ruské ropy přes Ukrajinu ropovodem Družba do zemí střední Evropy vyšší asi o 51 procent.

Družba přivádí ruskou ropu i do České republiky.

„Zvyšování poplatků znamená zvyšování nákladů a ty se mohou dotknout České republiky. Maďarská MOL má v Česku hustou síť čerpacích stanic. Ukáže se, jak je dobré, že jsme na konkurenčním trhu a MOL se nebude moci úplně utrhnout z řetězu, protože kdyby zdražila výrazně oproti ostatním čerpacím stanicím, nikdo by tam nenakupoval,“ řekl Právu hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Ekonomicko-morální paradox

Celé se to tak dostává do situace, kdy Ukrajina inkasuje obrovské finanční i materiální dary od evropských států a zároveň s tím jim zvedá ceny za tranzit ruské ropy přes své území, což je v důsledku jedna z mála věcí, jak by Ukrajina mohla svým mecenášům oplatit jejich podporu a ukázat, že si toho váží a od zvyšování poplatků upustit.

Lze jen spekulovat o tom, zda se nejedná o úmysl, který má za cíl uštědřit políček Maďarsku, které Ukrajinu podporuje, ale ne tak jak by si vedení Ukrajiny představovalo. Velkým, ne-li největším odběratelem „ukrajinské“ ropy je společnost MOL, kde má největší podíl maďarský stát.

MOL vlastní i největší rafinérii na Slovensku a to Slovnaft.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *