V Polsku už budou ukrajinští uprchlíci muset za ubytování platit
Polsko plánuje účtovat ukrajinským uprchlíkům poplatky za jídlo a ubytování po 4 měsících pobytu ve státním ubytování. Polsko čelí krizi nákladů na živobytí a rozpočtovému napětí a nemůže si dovolit dál nést všechny náklady. Uvedla to v úterý vláda.
Poté, co Rusko 24. února napadlo Ukrajinu, našlo více než milion ukrajinských uprchlíků dočasný domov v Polsku, západním sousedovi Ukrajiny, a spoléhalo se na laskavost jeho občanů, kteří jim otevřeli své domovy a poskytli azyl a také na vydatnou vládní pomoc. Po počátečním přívalu veřejné podpory pro uprchlíky však zdroje vysychají a uprchlíci mají obtížnější najít si ubytování a získat podporu, protože i Polsko samozřejmě čelí energetické a finanční krizi.
Pro srovnání uveďme, že Polsko má přes 38 milionů obyvatel, nulové DPH na potraviny, značně levnější pohonné hmoty i energie a je mu jasné, že nemůže dál poskytovat 1 milionu azylantů dlouhodobou péči a podporu zdarma. Česká republika má na 10,8 milionu obyvatel více než půl milionu uprchlíků, a o žádném takovém opatření, kdy by se museli podílet na nákladech svého ubytování a života zde se zřejmě neuvažuje. Skoro to vypadá, že je to vyváženo nulovými úlevami na DPH, nejdražšími energiemi, drahými pohonnými hmotami, potravinami a plánovaným zvýšením další daňové zátěže právě občanů České republiky.
A tak se ti, kteří pobývají v takovém ubytování, například polskou vládou financovaných hotelových pokojích nebo školních ubytovnách, déle než 120 dní, budou muset pokrýt 50 % nákladů až do výše 40 zlotých (8,87 USD) za den na osobu. Po 180 dnech by to bylo 75 % nákladů do 60 zlotých. Osoby, které nemohou pracovat kvůli svému věku nebo zdravotnímu postižení, by byly podle plánu vyloučeny, stejně jako těhotné ženy, děti, senioři a osoby pečující o tři a více dětí.
Zpřísní se také kontroly dávek, které Polsko poskytuje ukrajinským uprchlíkům. Vláda plánuje zadržet peníze uprchlíkům opouštějícím polské území, přičemž ti, kteří se nevrátí do 30 dnů, ztratí právo na pobyt a výhody úplně. Vláda chce, aby nová pravidla platila od 1. března 2023. Návrh zákona půjde do parlamentu, kde se očekává, že bude pohodlně schválen.
Proč u nás není nic podobného v plánu, je vzhledem ke katastrofálnímu stavu veřejných financí otázkou. Obzvláště, pokud bychom uvěřili prohlášením vlády, že tito uprchlíci pracují nebo aktivně hledají pracovní uplatnění. Zvláště, pokud je podle statistiky úřadů práce těchto míst konstantně přes 300 tisíc.
CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína