EU varovala Muska, že pokud nebude hrát podle jejích pravidel, zakáže jeho Twitter

Evropský komisař pro vnitřní trh Thierry Breton miliardáře Elona Muska varoval, že EU zakáže Twitter, pokud nebude dodržovat přísná pravidla o moderování obsahu. To znamená, že nesmí „svévolně“ obnovovat přístup k blokovaným účtům zakázaných uživatelů, musí „agresivně“ stíhat dezinformace a souhlasit s „rozsáhlým nezávislým auditem“ platformy.

Elon Musk již dříve oznámil, že je zastáncem absolutní svobody projevu, a tudíž na této platformě povolí všechny projevy, pokud budou legální. Ale že samozřejmě bude dodržovat všechny příslušné zákony. A tady jsme u toho. Ačkoliv zatím s tímto přístupem Musk žádné zákony nyní neporušuje, co není může být, a zřejmě i bude. EU totiž chystá vejít v platnost nový zákon o digitálních službách, který stanoví globální standardy toho, jak velké technologické společnosti musí dohlížet na obsah internetu. To je není nic jiného, než další zavádění sledování uživatelů sociálních sítí, jejich komunikace a následná striktní cenzura nepohodlných názorů. Breton zdůraznil, že v případě porušení zákona bude Twitter čelit zákazu v Evropě, nebo pokutě až do výše šesti procent globálního obratu.

Připomeňme, že Elon Musk nechal obnovit účet mimo jiné prezidentu Donaldu Trumpovi, který mu byl zcela bezprecedentně a neodůvodnitelně před volbami bez náhrady zrušen. Mezi požadavky EU tedy je, aby Musk poskytl jasná data o tom, kterým uživatelům hrozí zákaz (nebo by podle nového zákona hrozit mohl). EU rovněž požaduje, aby se Twitter zavázal k auditu, který provede do léta příštího roku, kdy musí předat informace, jako je počet aktivních uživatelů a zmiňovaných zakázaných účtů.

Zajímavé na celém tomto precedentu je, že kdykoliv se mluví o cenzuře na Facebooku a jiných sociálních sítích, odůvodňují ji různí aktivisté právě tím, že se jedná o soukromou společnost, která si může dělat v mezích zákonů takzvaně co chce, jenže když přijde na Twitter, tak to neplatí. Ten si dělat co chce nesmí a na základě s nespokojeností prosazování svobody slova na této sociální síti, se utvořila velká koalice politických a sociálních aktivistických skupin, která Muskovi zcela nepokrytě vyhrožuje tím, že ho připraví o příjmy z reklamy a pokusí se ho pomocí toho zničit, pokud nebude souhlasit s vytvořením komise, která bude obnovování dříve blokovaných účtů schvalovat.

Bude zajímavé sledovat, kolik našich europoslanců za souhlasu svých domovských stran pro tento nový zákon, který není nic jiného než zavádění absolutní cenzury a trestání všech nepohodlných názorů, zvedne ruku. Zde připomeňme Bretonova slova, že dezinformace je třeba „agresivně“ stíhat. Co a kdo bude určovat, co je a není aktuálně dezinformace, ani co si představit pod pojmem agresivně, zatím není známo.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *