Biden si spletl válku na Ukrajině s konfliktem v Iráku.

Americký prezident Joe Biden se na Floridě zúčastnil mítinku na podporu demokratických kandidátů v blízkých volbách do Kongresu. Při projevu se ale naneštěstí pekelně zamotal. Nejprve si spletl válku na Ukrajině s válkou v Iráku. Následně pronesl další nesrovnalost ohledně smrti svého syna.

Už 8. listopadu si budou Američané volit nové zástupce do Kongresu. V takových volbách obvykle tratí strana prezidenta, který je právě u moci. V letošním hlasování se proto očekává propad demokratů, republikáni by teoreticky mohli ovládnout obě komory Kongresu.

Demokratické kandidáty přijel na Floridu podpořit současný šéf Bílého domu Joe Biden, který se na mítinku v Hallandale Beach ujal slova. Jeho projev ale potřísnily dvě rétorické minely, kterých se prezident dopustil krátce po sobě.

Biden si nejprve současnou válku na Ukrajině spletl s konfliktem v Iráku, který započal v roce 2003 a skončil před 11 lety. „Inflace je celosvětový problém,“ zmínil Biden v projevu. „A to kvůli válce v Iráku, která má dopad na ropu a na všechno, co Rusko dělá,“ dodal šéf Bílého domu (podobného přeřeku se mimochodem v květnu dopustil i exprezident George W. Bush).

Smrt Bidenova syna

Prezidentovi relativně rychle došlo, že se spletl. Chybu se proto snažil zamluvit tím, že má plnou hlavu svého zesnulého potomka. „Promiňte, myslel jsem válku na Ukrajině. Myslím na Irák, protože tam zemřel můj syn,“ zamumlal Biden.

Jenže se znovu spletl. Jeho syn Beau Biden sice v Iráku rok sloužil, vrátil se ale do Spojených států v roce 2009. Tam také zemřel v roce 2015 s nádorem na mozku. Tehdy mu bylo 46 let.

Podle New York Times to mohl Biden myslet tak, že si myslí, že služba v Iráku smrt jeho syna způsobila. V blízkovýchodní zemi se totiž Beau údajně mohl nadýchat výparů z jedovatých spálenišť. Ať už to prezident USA myslel jakkoli, navršil naneštěstí nekonečnou hromadu přeřeků, výpadků a přehmatů, kterých se v roli šéfa globální velmoci dopouští se železnou pravidelností.

Již z dřívějších rétorických výpadků Bidena je zřejmé, že ho smrt syna velmi poznamenala. O Beauovi na veřejnosti často mluví. V minulosti si prezident spletl i okolnosti úmrtí dalších lidí. Na konci září například při jednom projevu vyhlížel v davu republikánku Jackie Walorskiovou. Ta přitom v srpnu zemřela při autonehodě.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Autor: CNN Prima

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *